Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اثر ماتیو در عملکرد علمی کشورها با تأکید بر خاورمیانه

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 33 تا 54)

کلیدواژه ها :

ایران ،خاورمیانه ،اثر ماتیو ،تولید علمی ،علم‌سنجی

کلید واژه های ماشینی : اثر ماتیو، اثر ماتیو در عملکرد علمی، بررسی اثر ماتیو در عملکرد، استنادها، تولیدات علمی، کشورهای خاورمیانه، علمی، اسرائیل، اقتصادی، تحقیق

اثر ماتیو پدیده‌ای است که اخیرا کشف شده است و می‌تواند در توضیح نابرابری‌های کشورها در تولید علم مفید واقع شود.این‌ تحقیق با استفاده از تحلیل رگرسیون این پدیده را در میان سه گروه‌ از کشورها یعنی کشورهای خاورمیانه،گروه آ س آن و اعضاء سازمان توسعهء همکاری اقتصادی به تصویر می‌کشد. یافته‌ها نشان می‌دهد که اثر ماتیو فرایندهای اعتباربخشی را در میان‌ کشورهای دنیا متأثر می‌سازد.کشورهای عضو سازمان توسعهء همکاری و اقتصادی از این پدیده سود می‌برند.در حلای که تأثیر منفی‌ این پدیده بر دیگر کشورهای مورد مطالعه سبب می‌شود که آهنگ‌ تغییر استنادات آنان همگام با تغییر تولیدات علمی به پیش نرود. علی‌رغم حضور موفق کشورهای آ.س.آن در بازارهای اقتصادی،به‌ نظر می‌رسد که کشورهای خاورمیانه عملکرد نسبتا بهتری را نسبت‌ به این کشورها نشان می‌دهند.ژاپن و اسرائیل دو کشور توسعه یافتهء علمی در دو گروه به شمار می‌آیند که رفتار استنادی متفاوتی را نسبت به دیگر اعضاء گروه خود نشان می‌دهند.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به آنکه هر دو گروه کشورهای خاورمیانه و جنوب شرق آسیا به پیشرفت‌هایی در زمینهء تولیدات‌ علمی دست یافته‌اند،مقایسه بین این دو نشان خواهد داد که کدام گروه به لحاظ دریافت‌ استناد و اثر ماتیو موفق‌تر عمل کرده است. چنانچه توان بیشتر از یک باشد؛مبین آن است‌ که کشور یا گروه مورد بررسی از پدیده اثر ماتیو سودجسته و نسبت به رشدی که در تولیدات علمی خود داشته است،استنادهای بیشتری را دریافت داشته است. Ln:natural log یافته‌های تحقیق اثر ماتیو در کشورهای جهان کنز در تحقیق خود نشان داده است که رابطه‌ای توانی میان مقالات و استنادها در سطح جهان وجود دارد که توان آن معادل 1/72 و تقریبا در سال‌های مختلف ثابت‌ است. رابطه بین مقالات و استنادها در کشورهای خاورمیانه با توجه به آنکه تأثیر اسرائیل به لحاظ میزان ارائه مقالات و استنادهای دریافت شده‌ قابل ملاحظه است و تحقیقات نیز رفتار علمی و استنادی متفاوتی را برای آن در نظر گرفته‌اند(دیده‌بان علم،3002؛وانگر و دیگران،1002؛اسرائیل... رتبه‌بندی کشورهای خاورمیانه براساس‌ SL (به تصویر صفحه مراجعه شود) نتیجه این تحقیق با به تصویر کشیدن رابطهء توازنی میان مقالات و استنادها،وجود اثر ماتیو در اعتباربخشی به تولیدات علمی از سوی جامعهء جهانی را تأیید کرد. تحقیق در مورد عوامل تأثیرگذار بر تولیدات علمی و نیز استنادهای دریافت شده به ویژه مطالعه سهم تفاوت‌های نظام‌های علمی،اولویت‌های‌ پژوهشی،و دیگر عوامل روان‌شناختی و عوامل مربوط به ساختار اجتماعی،فرهنگی و زبانی و مانند آن به منظور روشن شدن چگونگی ایجاد پدیدهء ماتیو ضروری است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.