Skip to main content
فهرست مقالات

آرشیو مدارک الکترونیکی: شیوه ای نوین در ارتباطات علمی

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 77 تا 100)

کلیدواژه ها :

اینترنت ،ارتباطات علمی ،آرشیو ،مدارک الکترونیکی ،نشریه‌ علمی ،نشریه الکترونیکی

کلید واژه های ماشینی : ارتباطات علمی، آرشیو مدارک الکترونیکی، آرشیو، اطلاعات، علمی، حق، استناد، فیزیک، نظام جاری ارتباطات علمی، اطلاعات علمی

سال‌های متمادی است که تعامل میان ناشران و محققان از طریق‌ انتشار نتایج تحقیقات در مجلات علمی نمود یافته است؛زیرا مؤثرترین شیوه‌ای که دانشمندان می‌توانند نتایج تحقیقات را اشاعه‌ دهند مجله‌های علمی است.نویسندگان،کتابخانه‌ها،و مجله‌های‌ علمی مؤلفه‌های اصلی ارتباطات علمی هستند.فن‌آوری‌های نوین‌ اطلاعاتی تعامل میان مؤلفان و ناشران را دگرگون کرده است.این‌ تعامل،بخشی از ارتباطات علمی است و مجله‌های چاپی،حتی آنهایی‌ که به صورت الکترونیکی نیز قابل دسترسی هستند.به تدریج در حال تغییرند.ازاین‌رو،به نظر می‌رسد که تحول سریعی در ارتباطات‌ علمی در حال شکل‌گیری است و جامعهء علمی شاهد تغییر الگوهای‌ استفاده است.نظام جاری ارتباطات علمی قادر به ارائه خدمات مورد نیاز نیست.در واقع،تقاضای روزافزون برای اطلاعات علمی با موانع‌ دسترسی مواجه است و این مهم تنها از طریق دسترسی آسان به‌ منابع موجود در وب امکان‌پذیر است.بنابراین،مقالهء حاضر به معرفی‌ آرشیو مدارک الکترونیکی و تغییرات فرایند ارتباطات علمی که با ظهور اینترنت و وب جهان‌گستر در محیطهای علمی حاصل شده‌ است می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"انتشارات علمی،دیجیتالی شدن‌ اطلاعات،دسترسی آسان به اطلاعات،گردش آزاد و بایگانی کردن پیش‌چاپ‌ها مسائلی‌ هستند که در رابطه با آرشیو مدارک الکترونیکی مطرح شده و در مقالهء اودلیزکو(0002) نیز مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر که دانشمندان و پژوهشگران دارای تجهیزات لازم و مهارت کافی به‌ منظور دسترسی به مطالب مورد علاقه در حوزهء کاری خود هستند و در زمرهء اولین‌ها در استفاده از اینترنت تلقی می‌گردند(بورک‌1،4002)باید پرسید که آیا فن‌آوری‌های نوین‌ اطلاعاتی علاوه بر سهولت و سرعت دسترسی توانسته است دسترس‌پذیری به منابع‌ اطلاعاتی را به منظور تأمین نیازهای اطلاعاتی استفاده‌کنندگان فراهم نماید؟انتظار می‌رود باوجوداین فن‌آوری‌ها،دانش از طریق انتشار سریع نتایج علمی در میان‌ دانشمندان گسترش یابد. چه رابطه‌ای میان ضریب تأثیر یک مولف و فراوانی بارگذاری و دیگر شاخص‌های عملکرد سیستم وجود دارد؟ تحقیق مورد اشاره،استفاده‌کنندگان از آرشیوهای‌ ArXiv ، CogPrint ،و افرادی را که‌ از این دو آرشیو استفاده می‌کنند مورد بررسی قرار داده است. چارلز اوپنهایم،الیزابت گد،و استیو پروبتز در طرح‌2 RoMEO مسائل مربوط به‌ دسترسی آزاد به اطلاعات را از دیدگاه مؤلفان دانشگاهی و ناشران مجله‌های علمی در رابطه با مالکیت حق مؤلف و خودناشری مورد بررسی قرار داده‌اند. بررسی نشان داده است که مجله‌های دسترسی آزاد از میان مجله‌هایی هستند که در حوزهء خود از طریق ضریب تأثیر مجله و شاخص فوریت استناد رتبه پایین دارند. یافته‌های این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که بیش از 55 درصد مجله‌ها و بیشتر از 56 درصد از مقاله‌های نمایه شده در سال 3002 توسط ناشرانی منتشر شده‌اند که به گونه‌ای‌ اجازه خود انتشاری را به مؤلفان داده‌اند و مؤلفان می‌توانند مقالهء خود را به صورت آزاد دسترس‌پذیر سازند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.