Skip to main content
فهرست مقالات

مروری بر نیازهای اطلاعاتی و مفاهیم آن

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 109 تا 126)

کلیدواژه ها :

نیاز اطلاعاتی ،تعاریف ،نظریه‌ها

کلید واژه های ماشینی : نیازهای اطلاعاتی ، نیازهای اطلاعاتی در علم اطلاع‌رسانی ، مفهوم نیازهای اطلاعاتی در علم ، نیازهای اطلاعاتی و مفاهیم ، کاربران ، نظام‌های اطلاعاتی ، منابع اطلاعاتی ، اطلاع‌رسانی ، تعریف مفهوم نیازهای اطلاعاتی ، مفهوم

مفهوم نیازهای اطلاعاتی در علم اطلاع‌رسانی همواره با پیچیدگی‌ همراه بوده است.طبق نظر دروین و نیلان.تقریبا بدون استثناء برای‌ نیازهای اطلاعاتی تاکنون تعریفی واضح نشده است.مقالهء حاضر بر آن است تا برخی اصطلاحات و نظریه‌های مرتبط را از منظر صاحب‌نظران ارائه کند.

خلاصه ماشینی:

"مفهوم نیاز اطلاعاتی از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. مصرف اطلاعات برای برآورده شدن نیاز اطلاعاتی است. ویلسون برای تعریف مفهوم نیاز اطلاعاتی ابتدا به مفهوم اطلاعات در فعالیت‌های‌ فرد نقش‌هایی وجود دارد که بسته به آنها نیازهای فردی تغییر می‌کند. است و این نیازهای عاطفی مثل موقعیت در کار،خودشکوفایی را خلق می‌کند. خاص نیاز اطلاعاتی تابعی از همهء این عوامل خواهد بود. لنکستر در تعریف نیاز اطلاعاتی به هرم هورتون اشاره می‌کند و بیان می‌دارد که افراد در بلکین‌2به این فرضیه معتقد است که نیاز به اطلاعات نتیجهء ناهمگونی در وضعیت‌ سبب ایجاد نیاز اطلاعاتی می‌شود و در این خصوص رویکرد پردازش‌9را شناسایی‌ *نیاز اطلاعاتی مرحلهء تبدیل اطلاعات به دانش است؛ *نیاز اطلاعاتی برای حل مسئله در دورهء خاص زمانی است؛ *نیاز اطلاعاتی نتیجهء ناهمگونی در وضعیت دانش افراد است و برای پرکردن‌ *نیاز اطلاعاتی چیزی است که فرد برای انجام کار،تحقیقات یا تعالی فکر به آن نیاز نیازهای شناختی و عاطفی را دریافت و با به کاربردن اطلاعات نیاز آنها برآورده شده یا بخشی از آن نیاز اطلاعاتی ارضاء شده است. بررسی نیازهای اطلاعاتی و روش‌های جمع‌آوری داده‌ها،چارچوب نظریهء موریس لاین‌3در مورد نیاز اطلاعاتی را در نظر گرفته و آن را بسط داده است. نیکلاس اضافه می‌کند هنگامی که نیازهای اساسی انسانی وجود داشته باشد نیاز این نیاز ممکن است جزء نیازهای ابتدایی نباشد،اما این حالت،کاربران از نیازهای اطلاعاتی خود آگاه هستند اما به دلیل نتوانستن یا گاه ممکن است نیاز واقعی وجود داشته باشد اما نیاز اطلاعاتی واقعی استفاده از اطلاعات آگاهانه و با قصد قبلی است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.