Skip to main content
فهرست مقالات

نگاه اکولوژیکی به مدارک علمی

نویسنده:

مترجم:

ISC (18 صفحه - از 41 تا 58)

کلیدواژه ها :

اکولوژی اطلاعات ،مدارک علمی ،انتشارات علمی ،مدارک ردیف اول ،مدارک ردیف دوم ،اندیشه غالب ،مم

کلید واژه های ماشینی : اکو، اکولوژی، اطلاعات، مدارک ردیف اول، مدارک ردیف دوم، مدارک علمی، محیط، اکوسیستم، اکولوژی اطلاعات، کنام

در این مقاله برخی مفاهیم مربوط به اندیشه تطور بسط داده شده و تلاش گردیده است میان این مفاهیم و مدارک علمی پیوندهای لازم‌ برقرار گردد.به همین منظور با استفاده از مفهوم اکولوژی،روابط میان موجودات زنده و محیط پیرامون‌شان،مورد بررسی قرار گرفته‌ است.غالبا در نزد نویسندگان وام گرفتن از نام گذاری زیست شناختی‌ بسیار متداول است؛و در این زمینه اصطلاح تطور یکی از رایج‌ترین‌ آنهاست که گاه به عنوان برابر نهاده‌ای برای واژه«تغییر»در نظر گرفته می‌شود بدون این که به مبانی نظری آن توجه گردد.مقاله حاضر قصد دارد این مفاهیم و بنیان‌های نظری آن را در بستر مدارک علمی‌ مورد مطالعه قرار دهد.

خلاصه ماشینی:

"در طول زمان،توالی‌ مدارک،تبارها را متناسب با«قالب‌های مدارک»3تشکیل خواهد داد: (به تصویر صفحه مراجعه شود) -------------- (1)- Hull (2)- Replicators,interactors and lineages (3)- Forms of documentatation در این بررسی،من بر مدارک به عنوان ارتباط دهنده‌ها تمرکز خواهم کرد؛اینکه چه‌ چیزی محیط پیرامونی آنها را تشکیل می‌دهد و چگونه با آنها تعامل برقرار می‌کنند بررسی خواهد شد و پیشنهاد خواهم کرد که می‌توانیم مدارک و محیط آنها را به شیوه‌ای‌ مشابه با روش متخصصان اکولوژی برای مطالعه موجودات زنده و محیطشان بررسی‌ کنیم. نویسندگان دستنوشته‌های خود را برای ناشران می‌فرستادند،ناشران‌ آنها را از در فرایند داوری قرار می‌دادند،مقالات پذیرفته شده در شماره‌ای از مجله گرد می‌آمد،و سپس به کتابخانه‌ها راه می‌یافت و محققان آنها را به مصرف می‌رساندند؛اما این وضعیت در 51-02 سال اخیر به وسیلهء چندین عامل درهم ریخته است: *ظهور اینترنت،که اشاعه مدارک علمی با روش‌های جدید و مقرون به صرفه را ممکن‌ می‌سازد. چرا بعضی مدارک نادیده‌ گرفته می‌شوند یا جدی گرفته نمی‌شوند،زیرا عموما با استانداردهای پذیرفته شده‌ سازگار نبوده‌اند؛در حالی که مدارک دیگر واقعا استانداردها را تغییر می‌دهند؟ هم تطوری‌6 یکی از پیامدهای این امر که سایر مدارک بخش مهمی از محیط هر مدرک خاص هستند،این است که تأثیر دو جانبه‌ای بر چگونگی قالب‌های مدارک که در طول زمان تحول‌ می‌یابند وجود دارد،و اگر شکل مدرک بدون حضور قالب‌های دیگر مدارک تحول یابد به قالبی متفاوت از آنچه دارا خواهد بود می‌انجامد. چرا؟ چرا به تجربهء نظریه پردازان در اکو لوژی مدارک پرداخته‌ایم؟فکر می‌کنم چشم انداز اکولوژیکی می‌تواند مزایایی را برای مطالعه مدارک دربر داشته باشد: *نخست اینکه دیدگاه قالب‌های مدرک به عنوان تبارهای تطوری وجود دارد که در طول‌ زمان برای سازگاری در محیطی با ویژگی‌های معین شکل گرفته شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.