Skip to main content
فهرست مقالات

امکان سنجی ایجاد سیستم خبره فقهی - آیا می‌توان از هوش مصنوعی در استنباط فقهی استفاده کرد مقاله

نویسنده:

خلاصه ماشینی:

"ضرورت، اهمیت و کاربرد ایجاد سیستم خبره فقه چه ضرورتی دارد؟ چرا باید چنین سیستمی ایجاد گردد؟ صرف وقت و هزینه برای ایجاد این سیستم در مقابل دستیابی به چه نتیجه‌ای است؟ در باب ضرورت و اهمیت ایجاد این سیستم می‌توان به چند دلیل یا نکته اشاره نمود: بالا بردن سرعت و دقت در استنباط حکم فقها در مسیر استنباط حکم خدا هر آنچه را موجب شود که فقیه بهتر و دقیق‌تر به حکم واقعی دست یابد، دستیابی به آن را واجب می‌شمرند و در اصطلاح فقها، دایره مناط وجوب فحص شامل آن می‌گردد. سیستم خبره فقه می‌تواند در تمامی موارد افتا، تمام مبانی فقیه را نزد او حاضر نماید و دانش موجود خود را به نمایش گذارد تا فقیه با بصیرت کامل به صدور فتوا بپردازد با توجه به این مطالب، فایده دیگری برای این سیستم می‌توان تصور نمود که در بند بعد توضیح داده می‌شود. (2) سیستم‌های مبتنی بر پایگاه دانش چند نمونه از روش‌ها و ابزارهای اخذ دانش عبارت است از: Tekrtonix Methodology Greenwell's Methodology POLITE Methodology REC Methodology DOD Methodology ESDM Methodology RUD Methodology KADS Methodology ESA Methodology اما شاید هیچ‌کدام از اینها چون در حوزه علوم انسانی به کار گرفته نشده‌اند، مناسب مسئله مورد بحث ما نباشند، اما قدر مسلم آن است که استفاده از ابزارهایی چون ID3 که از راه استقرا در مثال‌های متعدد به یادگیری و اخذ دانش و کشف قوانین زیر بنایی سیستم می‌پردازد، مفید می‌باشند و با ترکیب آن با روش‌های دیگر شاید بتوان روش‌های جدیدی را ابداع نمود. نتیجه امکان سنجی آنچه را به عنوان نتیجه این مطالعه و بررسی می‌توان اعلام نمود این است که سیستم خبره فقه امکان‌پذیر است، اما راه طولانی باید پیموده شود تا سیستم ایده‌آل مشاور فقیه به دست آید."

کلید واژه های ماشینی:

فقه ، ایجاد سیستم خبره فقه ، سیستم ، اطلاعات ، فقیه ، پایگاه‌های اطلاعاتی ، مراحل ایجاد سیستم خبره فقه ، دانش ، استنباط فقهی استفاده ، پایگاه‌های اطلاعاتی از منابع دانش


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

تحتاج دخول لعرض محتوى المقالة. إذا لم تكن عضوًا ، فتابع من الجزء الاشتراک.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You need Sign in to view the content of the article. If you are not a member, proceed from part Membership.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.