Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر فناوری اطلاعات بر ساختار سازمانی و ساختار نیروی کار

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 127 تا 152)

کلیدواژه ها :

فناوری اطلاعات ،اشتغال نیروی کار ،سازمان‌های مجازی ،دانشی شدن کار ،تولید مشاغل جدید و جابجایی نیروی کار

کلید واژه های ماشینی : فناوری اطلاعات ، تأثیر فناوری اطلاعات بر ساختار ، فناوری اطلاعات بر ساختار سازمانی ، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، سازمان ، ساختار ، فناوری اطلاعات موجب دانشی شدن ، ارتباطات ، مشاغل ، ساختار سازمانی

فناوری, کاربرد علم در حوزه فنون و مهارت‌های کاربردی است و منابع طبیعی، سرمایه و نیروی انسانی را به کالا و خدمات تبدیل می‌کند. فناوری را می‌توان ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار دانست و نرم‌افزار خود دارای سه جزء انسان افزار، اطلاعات افزار و سازمان افزار است. اطلاعات افزار یا فناوری اطلاعات از اجزای مهمی‌است که توجه بسیاری از کشورها را در دو دهه اخیر به خود جلب نموده است؛ زیرا در عصر حاضر فناوری اطلاعات به عنوان بستر و ابزاری قدرتمند به شمار می‌آید که می‌تواند تأثیرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شگرفی بر جای گذارد. مقاله‌ای که پیش رو دارید، خلاصه تحقیقی است که به بررسی بخشی از تأثیرات فوق پرداخته است: «تأثیر فناوری اطلاعات بر ساختار نیروی کار، ساختار مشاغل و ساختار سازمانی». برای این منظور به طرح فرضیاتی پرداخته که‌در آن تأثیر فناوری اطلاعات‌بر ترکیب نیروی کار، تولید مشاغل جدید، ساختار سازمانی و کارآفرینی، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"جدول ذیل داده‌های آماری این بررسی را نشان می‌دهد: __________________________ 1-Information technology enabled services(ITES) جدول1: نتایج آزمون دوجمله ای ارتباط فناوری اطلاعات با تولید مشاغل جدید گروه‌های نمونه تعداد نسبت مشاهده‌کننده نسبت موفقیت فرض معنا‌دار بودن گروه یک 3 3% 50% 000/0 گروه دو 98 97% کل 101 100% بنابراین، با توجه به نتیجه حاصل از این مطالعه و با استناد به تجارب دیگر کشورها، صنعت فناوری اطلاعات از توان و قدرت اشتغال زایی بالایی برخوردار است. بنابراین ظهور فناوری اطلاعات و ورود آن در عرصه مبادلات اقتصادی و اداری ضمن آن که موجب افزایش توان اشتغال‌زایی در جوامع شده است، سبب دگرگونی در ترکیب و ساختار مشاغل نیز گردیده است، که این خود موجبات تغییر در نیروی کار را فراهم نموده است. لوکاس در این رابطه می‌گوید: چالشی که فناوری اطلاعات برای مدیران ایجاد می‌کند آن است که چگونه می‌توان متناسب با مقتضیات آن به طراحی سازمان‌ها پرداخت؛ زیرا فناوری اطلاعات ساختار سازمان، استراتژی، نحوه روابط میان اعضای سازمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد (لوکاس, 1994, ص 80 – 74) به عنوان مثال سازمان‌هایی که در زمینه فناوری رایانه فعالیت می‌کنند، در واقع با __________________________ [1] . 000/0 گروه دو 97 96% کل 101 100% براین اساس به منظور افزایش و توسعه استفاده از فناوری اطلاعات بایستی در جهت ایجاد سازمان‌های مجازی کوشا بود، تا از این طریق بسترسازی لازم صورت گیرد؛ لذا ایجاد، توسعه و تقویت زیر ساخت‌های ارتباطی و شاهراهای اطلاعاتی لازم به پهنای باند کافی، ایجاد ساختارهای شبکه ای که دارای یک سازمان مرکزی کوچک برای انجام وظایف تولید، توزیع و بازاریابی است، اعتمادسازی، شفافیت، انعظاف پذیری و ایجاد تیم‌های کاری چند منظوره و خودگردان از جمله اقداماتی است که برای این منظور توصیه می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.