Skip to main content
فهرست مقالات

نماد در اشعار سهراب سپهری

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (18 صفحه - از 113 تا 130)

کلیدواژه ها :

ادبیات معاصر ،نماد ،رمز ،سمبل ،سهراب سپهری

کلید واژه های ماشینی : شعر، نماد، شعر سهراب سپهری، سمبل، شعر سهراب، نماد در اشعار سهراب، رمز، شرح سمبل‌های شعر سهراب سپهری، ابهام، نماد‌های اشعار سهراب برگرفته

نماد یکی از آرایه‌های ادبی است. ویژگی بارز نماد، ابهام، عدم صراحت، غیرمشروح و غیرمستقیم بودن آن است، به این معنا که در زبان سمبلیک مراد و مقصود، ظاهر و صورت کلام نیست بلکه مفهومی است ورای ظاهر و فراتر و عمیق تراز آن. سهراب سپهری از شاعران معاصر در شعر خود از نماد سود جسته است و همین امر یکی از رازهای پیچیدگی و ابهام شعر اوست. در این مقاله نماد‌های شعر سهراب، شرح و بررسی شده است. آن چه مسلم است نماد‌های اشعار سهراب برگرفته از عقاید و اندیشه‌های عرفانی، فلسفی و اجتماعی اوست. او از فرهنگ‌های مختلف ایران اسلامی هند، چین باستان و مسیحیت تأثیر پذیرفته است. در عین حال، شعر او از یک جوشش درونی و سلوک شخصی خبر می‌دهد. سهراب شاعری عارف مسلک است و نماد‌های شعری او با نماد‌های شاعران معاصر، که عمدتا جنبه‌های سیاسی ـ اجتماعی دارند، متفاوت است.

خلاصه ماشینی:

"قبل از سهراب، عطار در منطق‌الطیر به این سمبل توجه کرده است و هدهد را رمز پیر راه دان می‌داند؛ مرحبا ای هدهد هــادی شــده\در حقیقت پیک هر وادی شـده ای به سر حد سبا سیر تو خوش\با سلیمان منطق‌الطیر تو خوش صاحب ســـر ســـلیمان آمدی\از تفاخر تا جـــور زان آمــدی دیــو را دربند و زنـــدان بازدار\تا ســـلیمان را تو باشی راز دار (عطار 1383: 259) در شعر «تا نبض خیس صبح» سرانجام پیر از راه می‌رسد و شاعر را به سوی صبح می‌کشاند: یک نفر آمد / تا عضلات بهشت / دست مرا امتداد داد / یک نفر آمد که نور صبح مذاهب / در وسط دگمه‌های پیرهنش بود / از علف آیه‌های قدیمی پنجره می‌بافت (سپهری 1381: 406) نتیجه‌گیری سهراب سپری در کنار سایر آرایه‌های ادبی، از آرایة سمبل و نماد برای بیان اندیشه‌های خویش بهره می‌گیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.