Skip to main content
فهرست مقالات

مقایسه اجمال نظریات اقتصادی ابن خلدون و آدام اسمیت

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 16 تا 31)

کلید واژه های ماشینی : اسمیت ، آدام اسمیت ، ابن‌خلدون ، قیمت ، ابن‌خلدون و آدام اسمیت ، پول ، نظریات اقتصادی ابن‌خلدون و آدام ، ارزش ، اقتصادی ، عرضه و تقاضا

یکی از موضوعات مهمی که در اقتصاد مطرح می باشد تحلیل چگونگی رابطه ارزش و قیمت از یک سو و عرضه و تقاضا و قیمت از سوی دیگر می باشد. در این مقاله نظریات و آراء اقتصادی ابن خلدون در مورد ارزش، نظریه مقداری پول و عرضه و تقاضا تجزیه و تحلیل شده و در ادامه با نظریات آدام اسمیت مقایسه شده است. ابن خلدون گرچه ارزش را منحصر در کار نمی داند ولی اکثریت نزدیک به تمامی آن را ناشی از کار می داند در مورد خدمات، که به تولید غیرمادی اشتغال دارند، ابن خلدون ارزش را کلا ناشی از کار می داند. ابن خلدون و آدام اسمیت از اینکه ارزش را منحصر در کار بدانند احتراز دارند و عوامل دیگری را نیز دخیل در ایجاد ارزش می دانند. ابن خلدون به نقش طبیعت، تأکید بیشتری دارد و سرمایه برای او عمدتا در حال استجاره معنی دارند که آن را هم ناشی از کار قبلی می داند. ولی چنانچه نظریة هزینه تولید آدام اسمیت را در خلق ارزش به عنوان نظریه های او پذیرفته باشیم نتیجه می گیریم که وی هر سه عامل را در خلق ارزش مؤثر می داند.

خلاصه ماشینی:

"بنابراین آیا منطقی است که ما عاملی را به عنوان یکی از اجزای متشکله قیمت حقیقی یا ارزش تلقی نماییم در حالی که آن عامل خود ناشی از کار نباشد؟ جمع بندی نظریة ارزش از نظر آدام اسمیت چنانکه گذشت در خصوص نظریة حقیقی اسمیت دربارة ارزش، از آنجا که او در یک جا به کار به عنوان عامل و حتی مقیاس ارزش اشاره کند و در جای دیگر نظریه هزینه تولید را به عنوان تنظیم کنندة حقیقی ارزش مبادله معرفی می نماید، بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد و از جمله »ژید« و »ریست« از دانشمندان معروف تاریخ عقاید اقتصادی ابتدا وی را متهم می نمایند که هرگز شجاعت کافی برای انتخاب صریح یکی از دو عقیده را نداشته است، لیکن خود ایشان سرانجام به این نتیجه رسیده اند که وی نظریة‌هزینه تولید را ترجیح داده است. ا34 محقق دیگری ابتدا در طرح نظریة آدام اسمیت در خصوص مسأله ارزش دو دیدگاه اسمیت را در یک بستر طبیعی مطرح نموده است، طوری که اسمیت ابتدا »عاملیت کار« را در ایجاد ارزش در یک الگوی ساده ای ارائه می کند که در آن تنها یک عامل تولید کاملا مورد استفاده قرار می گیرد و سپس با پیشرفت اقتصادی جامعه و ایجاد »تراکم سرمایه« علاوه بر کار، سرمایه و زمین نیز درتولید دخالت خواهند داشت،ا35 لیکن هنگام ارزشیابی نظریه اسمیت با الهام از نظریات »آنی کین« نویسندة کتاب »جوانی علم اقتصاد« که معتقد است او در بیان ارتباط ارزش و کار دچار نوعی سردرگمی در تحلیل شده است، باید دقت کافی صورت بگیرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.