Skip to main content
فهرست مقالات

نقش سلامت روان در ظهور رفتارهای پرخطر نوجوانان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 75 تا 90)

کلیدواژه ها :

نوجوان ،رفتار پرخطر ،سلامت روان مثبت ،سلامت روان منفی

کلید واژه های ماشینی : رفتارهای پرخطر، سلامت روان، نوجوانان، جوانان، ظهور رفتارهای پرخطر نوجوانان، هدف پیش‌بینی رفتارهای پرخطر نوجوانان، مصرف سیگار، مثبت سلامت روان، مصرف، خشونت

طرح بحث: در این مطالعه با هدف پیش‌بینی رفتارهای پرخطر نوجوانان بر اساس ابعاد مثبت و منفی سلامت روان، 6 حوزه از رفتارهای پرخطر شایع در نوجوانان شامل خشونت، خودکشی، مصرف سیگار، الکل، مواد و رفتار جنسی ناایمن مورد بررسی قرار گرفت. روش تحقیق: نمونة مورد پژوهش را 385 نوجوان دختر و پسر 14 تا 19 سال تشکیل داده‌اند که به طور تصادفی از میان دبیرستان‌های منطقه 5 تهران انتخاب شدند. به منظور جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه‌های ویژگی‌های دموگرافیک، سلامت عمومی، آسایش روان‌شناختی و رفتارهای پرخطر استفاده شد. یافته‌ها: یافته‌ها حاکی از آن است که بین نوجوانانی که رفتار پرخطر دارند و آنهایی که رفتار پرخطر ندارند در اغلب شاخص‌های منفی و مثبت سلامت روان تفاوت معنادار وجود دارد. نتیجه: نتایج بررسی حاضر نشان داد که در ظهور رفتارهای پرخطر نوجوانان، هر دو بعد منفی و مثبت سلامت روان نقش داشته و به منظور طرح مداخلات پیشگیرانه در این زمینه باید ارتقاء شاخص‌های مختلف سلامت روان در نوجوانان در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"نتیجه: نتایج بررسی حاضر نشان داد که در ظهور رفتارهای پرخطر نوجوانان، هر دو بعد منفی و مثبت سلامت روان نقش داشته و به منظور طرح مداخلات پیشگیرانه در این زمینه باید ارتقاء شاخص‌های مختلف سلامت روان در نوجوانان در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد. نتایج مطالعه‌ای که به منظور بررسی ارتباط رفتارهای پرخطر با برخی نشانگان روانی در 2224 دانش‌آموز دبیرستانی پایة نهم تا دوازدهم با میانگین سنی 2/16 سال در ایالت ماساچوست آمریکا انجام شد، نشان داد که بین میزان افسردگی و استرس گزارش شده توسط آزمودنی‌ها و افزایش میزان رفتارهای پرخطر در آنها در طول یک‌ماه گذشته ارتباط معنادار وجود داشته است و یک معادلة رگرسیون چند متغیری نشان داد که احساسات مربوط به افسردگی و تحت استرس قرار داشتن با افزایش سطح مصرف دخانیات، افزایش خشونت و درگیری‌های فیزیکی، رابطه جنسی ناایمن و رژیم غذایی ناسالم مرتبط می‌باشد (brooks, et al, 2002:240-246). جدول 2: ماتریکس متغیرهای پیش‌بینی‌کنندة رفتار پرخطر در نوجوانان (ترکیب شاخص‌های منفی و مثبت سلامت روان) متغیرها به ترتیب اثر پیش‌بینی‌کننده آنها همبستگی با تابع تشخیص اضطراب 547/0 مشکلات جسمانی 518/0 پذیرش خود 409/0- افسردگی 364/0 رشد فردی 344/0- هدفمندی در زندگی 311/0- اختلال در عملکرد اجتماعی 300/0 تسلط بر محیط 237/0- خودگردانی 140/0 روابط مثبت با دیگران 039/0- یافته‌های مربوط به شیوع انواع رفتارهای پرخطر در نوجوانان حاکی از آن است که مصرف الکل با شیوع 6/21 درصد شایع‌ترین رفتار پرخطر در میان نوجوانان بوده است و پس از آن به ترتیب مصرف سیگار (21درصد)، رفتار جنسی ناایمن (5/19درصد)، خشونت (4/10 درصد)، مصرف مواد (1/10 درصد) و اقدام به خودکشی (2/6 درصد) رفتارهای پرخطر شایع در میان نوجوانان را تشکیل داده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.