Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

ترتیل از دیدگاه قرآن و حدیث

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (6 صفحه - از 41 تا 46)

کلیدواژه ها :

تدبر ،ترتیل ،قراآت ،آداب تلاوت قرآن کریم

کلید واژه های ماشینی : قرآن ، تلاوت قرآن کریم مسأله ترتیل ، خواندن آیات قرآن با تأنی ، مفهوم خواندن آیات قرآن ، آداب تلاوت قرآن کریم ، خواندن ، معنی ، ترتیل از دیدگاه قرآن ، نظم ، تدبر

از جمله آداب تلاوت قرآن کریم مسأله ترتیل است. ترتیل که در لغت به معنی منظم و مرتب ساختن است در اصطلاح، به مفهوم خواندن آیات قرآن با تأنی و نظم لازم و ادای صحیح حروف و تبیین کلمات و دقت و تأمل در مفاهیم آیات و اندیشه در نتایج آن است. بدیهی است چنین قرآن خواندنی می‌تواند به سرعت به آدمی رشد و نمو معنوی و تقوی و پرهیزگاری ببخشد.

خلاصه ماشینی:

"این معنای ترتیل که در لسان روایات گاه از پیامبر اکرم (الترتیل: حفظ الوقوف و اداء الحروف) و گاه از حضرت علی (الترتیل: تجوید الحروف و معرفة الوقوف) نقل شده(طریحی، 2/142؛ مجلسی، 85/8؛ استرآبادی، 215)، در حقیقت گام نخستین در جریان ترتیل قرآن به حساب می‌آید. این معنا را مختار القراء اعمی (استرآبادی، 216) چنین به نظم کشیده است: معنی ترتیل آمد در خبر حفظ وقوف باصفات‌ازمخرج خودنیک اداکردن حروف نیازی به توضیح نیست که عدم رعایت مخارج حروف موجب تغییر معنای کلمات و یا بی‌معنی شدن آنها می‌گردد. اما به گفته ابن‌جزری صحیح و صوابی که اکثریت سلف و خلف برآنند این است که ترتیل و تدبر، همراه با قلت قرائت، بهتر از سرعت و کثرت قرائت است، زیرا مقصود از خواندن قرآن، فهم و تفقه و عمل به آن است، و تلاوت وسیله‌ای است که راهبر به معانی قرآن می‌گردد (1/208-209؛ خرمشاهی، 130-131)."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.