Skip to main content
فهرست مقالات

سازه گرایی واقع گرایانه: بازسازی سازه گرایی شخصی جرج کلی

نویسنده:

ISC (36 صفحه - از 21 تا 56)

کلیدواژه ها :

روان‌شناسی ،صدق ،انسجام ،سازه گرایی ،واقع گرایی ،مطابقت با واقعیت ،جرج کلی ،ابزارانگاری

کلید واژه های ماشینی : سازه گرایی، سازه گرایی واقع‌گرا، واقع‌گرایی، واقع، مطابقت، نظریه، بازسازی سازه گرایی شخصی، سازه گرایی شخصی جرج، صدق، ابزارانگاری

در وهله اول، سازه گرایی در برابر واقع گرایی قرار دارد. در حالی که واقع گرایان اصرار می‌ورزند که دانش صادق ما مطابق با واقع است، سازه گرایان مفهوم مطابقت را طرد و ادعا می‌کنند که ذهن در کار خود برای فراهم آوردن سازه‌ها، از واقعیت مستقل است. از این‌رو، تا جایی که دانش، مورد نظر است، روان‌شناسان سازه گرا همچون جرج کلی و ژان پیاژه، به مفهوم سازگاری و نه مطابقت با واقعیت توسل جسته‌اند. هر چند بایدبه سازه گرایان حق داد که ادعا کنند مفهوم مطابقت با واقعیت، مسأله آفرین است، اما انتقاد آنها تنها در مورد واقع گرایی خام قابل اعتناست. در مقابل، در مقاله حاضر استدلال شده است که می‌توانیم همچنان از مطابقت با واقعیت سخن بگوییم، بدون آن که لازم باشد توانایی سازه‌ای ذهن را نادیده بگیریم. این از آن رو است که از حیث معرفت شناختی، مفهوم مطابقت برای صدق نظریه‌های ما حیاتی است، در حالی که از سوی دیگر نیز سازگاری با واقعیت، قاصر از آن است که معیاری با کفایت برای صدق باشد. موضع ابزارانگارانه در مورد دانش، از این ضعف برخوردار است که نمی‌تواند میان کفایت و صدق سازه‌ها تمایز قائل شود. نتیجه این است که ما می‌توانیم بصیرت‌های سازه‌گرایان در مورد گرانبار بودن واقعیت‌ها از نظریه را بپذیریم بدون آن که لازم باشد مفهوم مطابقت با واقعیت را کنار بگذاریم. در واقع، سازه گرایی نیازمند آن است که واقع گرایانه شود.

خلاصه ماشینی:

"theory of truth هنگامی که نظریه شواهد، کار خود را در برخوردار شدن از مزایای نظریه‌های جهانی رقیب به انجام رساند، آنگاه ما می‌توانیم به نظریه مرجح نهایی رو کنیم( در صورتی که چنین نظریه‌ای موجود باشد) و ساختار درونی و منابع نظریه‌ای آن را مورد استفاده قرار دهیم تا ارتباط میان جملات و جهان را معین کنیم؛ و به بیان مختصر، به تبیین جزییات صدق مطابقتی (1) بپردازیم. اما براساس واقع گرایی پیچیده درمانگری که مجهز به نظریه‌ای قوی یا حتی بهترین نظریه‌های ماست، در موضع مناسب‌تری قرار دارد که بتواند سازه‌های مراجع را بر حسب درستی یا نادرستی آنها ارزیابی کند و این امر با توجه به درک نظریه ما از واقعیت، واقعیت آدمی، و نیز واقعیت جهان فیزیکی، صورت می‌پذیرد. اما براساس واقع گرایی پیچیده، کارآمدی برای ارزیابی کفایت سازه‌های شخصی کافی نیست چنانکه در مورد آنچه دیدگاه تحلیل روانی آن را "ساز و کارهای دفاعی" (2) می‌نامد می‌توان این را به وضوح ملاحظه نمود. C. Mancuso(Eds), Applications of personal construct psychology. C. Mancuso(Eds), Applications of Personal Construct Theory. International Journal of Personal Construct Psychology, 5, P. International Journal of Personal Construct Psychology, 5, P. International Journal of Personal Construct Psychology, 5, P. "Personal construct Psychology and contemporary philosophy: An examination of alignments". "Rising up from down under: A response to Adams-Webber on cognitive psychology and personal construct theory". Personal construct psychology in clinical practice: Theory, research and applications."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.