Skip to main content
فهرست مقالات

رویکرد معناشناختی به اطلاعات و اطلاع رسانی

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 107 تا 120)

کلیدواژه ها :

هرمنوتیک ،زبان ،معناشناسی ،اطلاعات ،اطلاع رسانی

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، معنا، علم اطلاع‌رسانی با انتقال اطلاعات، زبان، اطلاعات و اطلاع‌رسانی، پیام، هرمنوتیک، نشانه، متن، اجتماعی

اطلاعات و اطلاع رسانی از جمله مباحثی است که با نشانه‌شناسی و معناشناسی ارتباط می‌یابد. معناشناسی نیز به عنوان مطالعه‌ای کاملا رفتاری در ابعاد اجتماعی زبان تمرکز می‌یابد. از آنجا که علم اطلاع‌رسانی با انتقال اطلاعات، جامعه زبانی، شبکه‌های ارتباطی، مفاد و محتوای متن، و تعاملات انسانی سرو کار دارد، مقاله حاضر بر آن است تا با استفاده از نظریات و رویکردهای موجود، اطلاعات را از لحاظ معنایی و نیز نحوه انتقال آن را در هریک از موارد پیشگفته مورد بررسی قرار دهد.

خلاصه ماشینی:

"از آنجا که علم اطلاع‌رسانی با انتقال اطلاعات، جامعه زبانی، شبکه‌های ارتباطی، مفاد و محتوای متن، و تعاملات انسانی سرو کار دارد، مقاله حاضر بر آن است تا با استفاده از نظریات و رویکردهای موجود، اطلاعات را از لحاظ معنایی و نیز نحوه انتقال آن را در هریک از موارد پیشگفته مورد بررسی قرار دهد. افرادی چون هایدگر و هابرماس معتقدند که زبان صرفا ابزاری در جهت انتقال معنا نیست که فقط نقش بازنمایی داشته باشد، بلکه ابزاری است که ارتباط مستقیمی با ایجاد و ابداع واقعیت‌های اجتماعی دارد؛ یعنی نقشی فراتر از فهم و درک موضوع می‌یابد و صرفا از آن استفاده نمی‌شود که ارتباط ما با موضوع را به‌صورت مدرک با مدرک مطرح کند؛ بلکه فراتر از ابزار انتقال معنا قرار گرفته و در ایجاد و زایش واقعیت‌ها چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی نقش حساس و مهمی را ایفا می‌کند. روش کار روان‌شناسانه بدین صورت است که درمانگر، عملا از ابراز هرگونه واکنشی در قبال بیمار پرهیز می‌کند و همه فشارهای خارجی دیگر را در یک وضعیت کنترل شده، به حداقل می‌رساند؛ در نتیجه بیمار قادر می‌شود آزادانه اندیشه‌های آگاهانه و رؤیاهایش را با تجربه سرکوب یا فراموش شده مرتبط سازد و با تأمل در تجربه‌های پیشینی، اطلاعات سرکوب شده را در آگاهی خویش از نو جذب کند و بر ادارک‌های حسی، واکنش‌ها، امیال غیر ارادی، و ممنوعیت‌های خویش، یعنی مواردی که روان او را رنجور می‌ساختند، کنترل داشته باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.