Skip to main content
فهرست مقالات

رابطه استرس زناشویی و علائم افسردگی در زنان مبتلا به بیماری کرونری قلب و زنان سالم

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (18 صفحه - از 21 تا 38)

کلید واژه های ماشینی : استرس زناشویی و علائم افسردگی، استرس زناشویی، زنان، رابطه استرس زناشویی و علائم، علائم افسردگی در زنان مبتلا، علائم افسردگی زنان مبتلا، بیماری، علائم افسردگی، زنان سالم، زنان مبتلا

بر اساس پژوهش های انجام شده ، افسردگی هم به شکل گیری (ایجاد) و هم در پیش آگاهی بیماری های قلبی عروقی و از جمله بیماری کرونری قلب نقش دارد . هدف پژوهش حاضر این بود که با بررسی رابطه استرس زناشویی و علائم افسردگی ، نقش کیفیت روابط زناشویی را در علائم افسردگی زنان مبتلا به CHD تعیین و با زنان سالم مقایسه کند . شصت زن مبتلا به CHD و همتا بودند ، با اجرای پرسشنامه افسردگی بک (BDA) و مقیاس استرس زناشویی استهکام ( SMSS) در این پژوهش شرکت کردند . نتایج پژوهش ها نشان داد که میان استرس زناشویی و علائم افسردگی در زنان مبتلا به CHD شایعتر از زنان سالم بود ، اما میان استرس زناشویی این دو گروه تفاوت معنی داری وجود نداشت . نتایج پژوهشهای حاضر همچنان نشان داد که در میان زنان مبتلا به CHD به ترتیب علائم افسردگی را داشتند . نتایج پژوهش حاضر در این مقاله تبیین و تشریح خواهند شد .

خلاصه ماشینی:

"مشخصه‌های آماری آزمودنی‌ها برحسب متغیرهای فشارخون بالا،چربی خون‌ بالا،ورزش و مصرف داروهای بتابلوکر (به تصویر صفحه مراجعه شود) نتایج آزمون همبستگی پیرسون میان نمرات استرس زناشویی و علائم افسردگی‌ حاکی از این است که ضریب همبستگی میان این دو متغیر در گروه زنان مبتلا به‌ CHD در (0/314 r )سطح 0/100> P و ضریب همبستگی به‌دست آمده در گروه زنان سالم‌ (0/384 r )در سطح 0/100> P معنی‌دار است. نتایج تحلیل رگرسیون گام‌به‌گام بر روی داده‌های به‌دست آمده در گروه زنان مبتلا به‌ CHD نشان می‌دهد که ازمیان متغیرهای استرس زناشویی،چربی خون بالا، مصرف داروهای بتابلوکر،فشارخون بالا،سن،فعالیت بدنی(ورزش)،مصرف سیگار، شاخص تودهء بدنی،و تعداد سال‌های تحصیل به عنوان متغیرهای پیش‌بین علائم‌ افسردگی(به عنوان متغیر ملاک)،استرس زناشویی مهم‌ترین متغیری است که توان‌ پیش‌بینی واریانس متغیر ملاک را دارد. نتایج آزمون t برای مقایسة زنان بیمار و سالم در مقیاس استرس زناشویی استکهلم (به تصویر صفحه مراجعه شود) بحث و نتیجه‌گیری نتایج پژوهش حاضر نشان داد که وجود استرس یا فشار روانی بالا در روابط زناشویی‌ زنان،با افزایش علائم افسردگی همراه است،یافته‌ای که هم در زنان مبتلا به‌ CHD و هم‌ در زنان سالم مصداق دارد. در تکمیل این گفته‌ می‌توان استدلال کرد که ابتلا به بیماری کرونری قلب که یک بیماری مزمن است و بر بسیاری از جنبه‌های زندگی بیمار ازجمله تغذیه،فعالیت بدنی،و سایر عادت‌های‌ رفتاری و شیوه‌های زندگی تأثیر می‌گذارد و در بیشتر موارد با مشکلات و بیماری‌های‌ دیگری مثل فشارخون بالا،چربی خون بالا،و دیابت همراه است،یک عامل بزرگ‌ استرس‌زا محسوب می‌شود و می‌تواند همراه با استرس زناشویی،زنان مبتلا به‌ CHD را بیش از زنان سالم در مقابل افسردگی آسیب‌پذیر سازد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.