Skip to main content
فهرست مقالات

اعتبار کپی های برابر با اصل در اسناد الکترونیکی

مترجم:

کلید واژه های ماشینی : سند ، اسناد الکترونیکی ، اعتبار ، نسخه‌های کپی اسناد الکترونیکی ، امضاء ، اعتبار کپی ، اصل در اسناد الکترونیکی ، نقل و انتقال ، تغییر فرمت ، سیستم

با توجه‌ به گسترش و پیشرفت‌های تکنیکی روزبه‌روز در حال توسعه می‌باشد،اما تا رسیدن به‌ جایگاه واقعی این‌گونه اسناد و فتوکپی آنها و قابلیت اجرای بی‌قیدوشرط مفاد آن و تضمین حقوقی ارزش و اعتبار آن راهی دراز در پیش است،زیرا ایجاد سیستم ایمن و باثبات و مطمئن و وضع مقررات جدید در رابطه با ارزش اثباتی این‌گونه اسناد به طول‌ خواهد انجامید.

خلاصه ماشینی:

"و سرانجام گواهی مربوطه باید به روشنی بیان کند که آیا کلیدهای رمز و داده‌های‌ اطلاعاتی که در زمان ایجاد و امضاء سند مادر به کار رفته است همچنان معتبر است یا خیر؟ با توجه به نکات فوت ملاحظه می‌شود که بازبینی و کنترل دقیق مسیر نقل و انتقال‌ سند در مباحث حقوقی به حدی مناقشه‌برانگیز است که می‌توان گفت چاره‌ای جز الحاق‌ اصل مهر و امضاء سند مادر به سند دوم به جهت معتبر تلقی کردن آن نداریم مگر اینکه‌ انتقال و تغییر فرمت سند توسط یک سردفتر اسناد رسمی یا که مقام مجاز دولتی صورت‌ گرفته باشد. و این سؤال باقی می‌ماند که آیا رفتار متفاوت قانون در قبال اسناد عادی و اسناد رسمی‌ آیا همچنان باید عینا در مورد اسناد الکترونیکی نیز جاری گردد؟ با توجه به رعایت سطح بالای امنیت که در اسناد الکترونیکی و تولید امضاء دیجیتال‌ برقرار است درستی و صحت و اعتبار نقل و انتقال اسناد دیجیتالی از سند مبدأ به سند مقصد با قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به اسناد کاغذی که توسط دست امضاء می‌شود صورت می‌پذیرد. اگر سندی که به ترتیب فوق ایجاد شده و صحت و اعتبار آن توسط یک مقام مجاز امضاء شده باشد و این تأیید ملحق به سند گردیده باشد،در این‌ حالت قرینه‌ای قابل استناد و قابل حمایت در خصوص تأیید قانونی مفاد آن در دست داریم‌ و قاضی مربوطه می‌تواند فرض نماید که نقل و انتقال و تهیه نسخه کپی سند الکترونیکی‌ به درستی انجام گرفته است و سند کپی که توسط ذی نفع ارائه گردیده مطابق اصل بوده و چیزی از محتوی و مندرجات سند اصلی در نقل و انتقال سند از بین نرفته و نابود نشده‌ است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.