Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رابطه تروما و سقط جنین در موارد ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی تهران در سالهای 1380-1379

نویسنده:

(6 صفحه - از 22 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : سقط، تروما، جنین، بررسی رابطه تروما و سقط‌جنین، زایمان زودرس، سقط‌جنین، علایم تهدید به سقط، تروما و سقط‌جنین، بدن، ادعای سقط‌جنین به بخش معاینات

زمینه و هدف: تشخیص سقط متعاقب ضربه یکی از وظایف اصلی و مهم پزشکان قانونی است. در این مطالعه سعی شده است تا حد امکان رابطه بین تروما و سقط جنین مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد و راهکار مناسبی در برخورد با موارد خاص ارایه گردد. روشها: این مطالعه به صورت آینده نگر، توصیفی و مقطعی انجام گرفته است و مجموعا 50 خانم باردار که به دنبال ایراد تروما به بدن و ادعای سقط جنین به بخش معاینات ستاد مرکزی سازمان پزشکی قانونی در طی 8 ماه مراجعه نموده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. یافته ها با نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. یافته ها: بیشترین تعداد مراجعه کنندگان در گروه سنی 30-25 سال قرار داشتند. 26 نفر (72 درصد) تهرانی و 14 نفر (28 درصد) شهرستانی بودند. از نظر شغلی اغلب خانه دار و از نظر تحصیلی غالبا دیپلم و زیر دیپلم بودند. سابقه سقط قبلی در 5 نفر (10 درصد) و نسبت فامیلی نزدیک با همسر در 6 نفر (12 درصد) وجود داشت. متوسط سن حاملگی در مراجعه کنندگان 13.8 هفته و متوسط تعداد زایمان 1.1 زایمان بود. آثار ضرب و جرح در نواحی شکم و لگن در 6 نفر (12 درصد) و آثار تروما در سایر قسمتهای بدن در 25 نفر (50 درصد) وجود داشت. علایم تهدید به سقط به صورت خونریزی واژینال در 33 نفر (66 درصد) وجود داشت که در 31 مورد فاصله زمانی بین تروما و علایم تهدید به سقط کمتر از 24 ساعت و در 2 مورد بیش از 24 ساعت بود. در 14 نفر (28 درصد) رابطه بین تروما و سقط جنین یا زایمان زودرس مورد تایید قرار گرفته بود. در 21 نفر (42 درصد) ادعای ترومای و سقط جنین مورد قبول واقع نشده بود. در 15 نفر (30 درصد) علایم تهدید به سقط و آثار تروما در بدن وجود داشت ولی سقط رخ نداده بود. نتیجه گیری: تروماهای وارده به بدن خانم های باردار در صورتی می تواند منجر به سقط جنین و زایمان زودرس شوند که اولا نسبتا شدید باشند، ثانیا علایم تهدید به سقط به فاصله اندکی پس از وارد آمدن به بدن ایجاد شده باشد.

خلاصه ماشینی:

"روشها:این مطالعه به صورت آینده‌نگر، توصیفی و مقطعی انجام گرفته است و مجموعا 50 خانم باردار که به دنبال ایراد تروما به بدن و ادعای سقط جنین به بخش معاینات ستاد مرکزی سازمان پزشکی قانونی در طی 8 ماه مراجعه نموده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. نحوه مراجعه بدین ترتیب بود که خانم‌های مدعی سقط ضربه‌ای پس از مراجعه به بخش زنان ابتدا توسط پزشک بخش معاینات از نظر ظاهری و وجود آثار تروما بر روی بدن مورد بررسی قرار می‌گرفتند و در صورت لزوم جهت بررسی خونریزی واژینال معاینه نواحی تناسلی توسط اسپکلوم انجام می‌گرفت. (به تصویر صفحه مراجعه شود)گروه اول‌ در این گروه که مشتمل بر 14 نفر(28 درصد)بودند با توجه به شواهد و مدارک و علایم موجود در سونوگرافی‌ها و معاینات به عمل آمده رابطه بین ضربه و سقط یا زایمان زودرس توسط کمیسیون پزشکی مورد تأیید قرار گرفته بود(جدول شماره 1). در 6 نفر مابقی آثار در اندامها و سر و صورت و نواحی غیر از شکم و لگن وجود داشت و تنها در سه مورد آثار ضرب و جرح و تروما مشهود نبود که هر سه نفر مدعی بودند ضربات شدیدی به نواحی شکم و پهلوهای خود داشته‌اند و با توجه به اینکه در فاصله زمانی کوتاهی دچار علایم تهدید به سقط شده بودند ادعایشان می‌تواند مورد قبول واقع شود. #$#گروه سوم‌ در این گروه که 15 نفر(30 درصد)بودند آثار ضرب و جرح بر روی بدن و علایم تهدید به سقط به دنبال تروما یا درگیری وجود داشت ولی در زمان مراجعه سقط جنین صورت نگرفته بود(جدول شماره 3)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.