Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی علل مرگ و میر مادران باردار و عوامل موثر بر آن در موارد ارجاع شده به مرکز پزشکی قانونی خراسان

نویسنده:

(4 صفحه - از 28 تا 31)

کلید واژه های ماشینی : مادران باردار ، مادران ، مرگ و میر مادران ، علل مرگ و میر مادران ، آمبولی مایع آمنیوتیک ، حاملگی ، وضعیت مادران باردار فوت‌شده ، زایمان ، میر مادران باردار ، فوت

زمینه و هدف: جمعیت مادران باردار، از نظر شاخص های بهداشتی اهمیت دارد و مرگ و میر در این گروه علاوه بر اینکه نشاندهنده شاخص های بهداشتی پایین می باشد، خود فاجعه ای بزرگ است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالانه 600000 زن در اثر عوارض حاملگی و زایمان می میرند. یعنی روزانه 1600 زن و در هر دقیقه یک زن به این علت جان می سپارد. از آنجا که در بیشتر موارد، علت قطعی فوت پس از اتوپسی در پزشکی قانونی مشخص می شود بر آن شدیم علل و عوامل موثر بر این موضوع را در پرونده های ارجاع شده به پزشکی قانونی بررسی کنیم، به امید اینکه بتوانیم راهکاری برای پیشگری و حل این معضل بزرگ بیابیم. روشها: نوع مطالعه در این بررسی توصیفی و به صورت مقطعی است. جمعیت مورد مطالعه مادران بارداری بودند که طی بارداری یا پس از زایمان در فاصله سالهای 1383-1377 فوت کرده اند و به پزشکی قانونی خراسان ارجاع شده اند. با توجه به محتوای پرونده پزشکی قانونی، فرم اطلاعاتی تکمیل شد و در مجموع 17پرونده مورد بررسی قرار گرفت. یافته ها و نتیجه گیری: مادران فوت شده در محدوده سنی 41-17سال قرار داشتند و متوسط سنی آنها 31.2 سال بود. بیشترین میزان مرگ و میر در سه ماهه سوم حاملگی رخ داده بود. 41.2 درصد مادران در بارداری اول بودند و 17.7درصد بارداری های متعدد داشتند. علت فوت های تعیین شده توسط پزشک معالج و پزشک قانونی در 64.9 درصد همخوانی و در 35.4 درصد ناهمخوانی داشت. بیشترین علت فوت تعیین شده توسط پزشک معالج، آمبولی مایع آمینوتیک (35.3 درصد) و توسط پزشک قانونی، خونریزی (41.2 درصد) بود. علت فوت مادران به ترتیب خونریزی، آمبولی مایع آمنیوتیک، اکلامپسی، عفونت و سایر علل تعیین شد. در 41.2 درصد موارد مداخله جراحی جهت حفظ جان بیمار انجام شده بود ولی در 58.8 درصد موارد مداخله انجام نشده بود. 64.9 درصد مادران به روش سزارین و 29.4 درصد به روش طبیعی زایمان کرده بودند. عوامل دخیل در مرگ و میر عدم مهارت پزشک (41.3 درصد)، کمبود فرآورده های خونی (23.6 درصد) عدم دسترسی به پزشک متخصص و کمبود تجهیزات (هر کدام 17.6 درصد) بودند.

خلاصه ماشینی:

"مواد و روشها نوع مطالعه در این بررسی توصیفی و از نوع مقطعی است و جمعیت مورد مطالعه، مادران بارداری بودند که از شروع سال 1377 تا شروع سال 1383 طی دوران بارداری یا پس از زایمان فوت کردند و جهت تعیین علت فوت به مرکز پزشکی قانونی خراسان ارجاع شدند. با توجه به آمار دریافتی از مرکز بهداشت استان، در این دورده 6 ساله 157 مورد مرگ مادران باردار در سطح استان گزارش شده بود که با توجه به میزان پرونده‌های ما که 17 مورد می‌باشد، حدود 8/10 درصد از موارد مادران فوت شده، به پزشکی قانونی ارجاع شده بودند. از نظر عوامل و کمبودهای دخیل در مرگ و میر، عدم مهارت پزشک بیشترین درصد(3/41 درصد)و پس از آن عدم وجود خون و فرآورده‌های خونی(6/23 درصد)و در نهایت عدم وجود تجهیزات و عدم دسترسی به نیروی متخصص هر کدام(6/17 درصد)را به خود جدول شماره 3-فراوانی وضعیت مادران باردار فوت شده بر حسب تعداد حاملگی‌#$#جدول شماره 4-فراوانی وضعیت مادران باردار فوت شده بر حسب علت فوت تعیین شده توسط پزشک معالج‌#$#اختصاص داده بود. با توجه به نظریه پزشکی قانونی علت فوت مادران به ترتیب خونریزی، آمبولی مایع آمنیوتیک، عوارض فشار خون حاملگی و عفونت بود، بنابراین با توجه ه اینکه می‌توان با تربیت نیروهای کارآمد و مجرب، افزایش تجهیزات و امکانات مثل فرآورده‌های خونی و افزایش سرعت عمل در کار و تصمیم‌گیری برای وضعیت بیمار، از خونریزی های مرگبار مادر پس از زایمان پیش‌گیری کرد، پس می‌توان میزان مرگ و میر مادران را نیز کاهش داد و از این فاجعه انسانی پیشگیری کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.