Skip to main content
فهرست مقالات

روان درمانی موفقیت آمیز چهار مورد اختلال هویت جنسی

نویسنده:

(4 صفحه - از 37 تا 40)

کلیدواژه ها :

رفتار درمانی شناختی ،اختلال هویت جنسی

کلید واژه های ماشینی : درمان ، جنسی ، اختلال هویت جنسی ، جراحی تغییر جنسیت ، جلسه روان‌درمانی هفتگی رفتارها ، روان‌درمانی ، درمان اختلال هویت جنسی ، روانی ، روان‌درمانی هفتگی رفتارها و تمایلات ، مورد اختلال هویت جنسی

اختلال هویت جنسی، همانند سازی مداوم و شدید با خصایص جنس مقابل و نارضایتی از جنسیت خود می باشد که در موارد شدید افراد مبتلا به دنبال ایجاد خصایص اولیه و ثانویه جنسی جنس مقابل هستند و درخواست درمان هورمونی و یا جراحی تغییر جنسیت می کنند. متون علمی، در حال حاضر درمان این اختلال را پیچیده و به ندرت موفقیت آمیز می دانند و اغلب در جهت کنار آمدن با اختلال و یا آماده سازی برای جراحی گام برمی دارند. در این گزارش روان درمانی موفقیت آمیز چهار مورد اختلال هویت جنسی گزارش شده است. مورد اول نوجوان پسر 16 ساله ای است که رفتارهای جنس مونث و تمایل به تغییر جنسیت داشت که بعد از 6 ماه درمان، طی جلسات هفتگی اختلال وی برطرف شده است. مورد دوم مرد 19 ساله ای است که خود را مونث می دانست و تمایل به برقراری روابط جنسی با جنس مذکر در نقش جنس مونث داشت که بعد از 12 جلسه درمان هفتگی شکایات وی برطرف شده است. مورد سوم دختر 18 ساله ای است که از نوجوانی خود را پسر می دانسته و از دختر بودن خود ناراضی بوده است. بعد از 12 جلسه روان درمانی هفتگی رفتارها و تمایلات جنس مذکر در وی برطرف گردید. مورد چهارم دختر 20 ساله ای است که از پنج سال قبل خود را پسر می دانست و برای انجام جراحی تغییر جنسیت مراجعه نموده بود که بعد از 6 ماه روان درمانی هفتگی اظهار می کند که دختر است و تمایل به ازدواج با یک مرد را دارد. روان درمانی موفقیت آمیز این موارد نشان می دهد که درمان اختلال هویت جنسی از راههای غیر جراحی امکان پذیر است و لزوم به کارگیری این روشها پیش از تصمیم گیری زود هنگام به جراحی را نشان می دهد.

خلاصه ماشینی:

"مورد چهارم دختر 20 ساله‌ای است که از پنج سال قبل خود را پسر می‌دانست و برای انجام جراحی تغییر جنسیت مراجعه نموده بود که بعد از 6 ماه روان درمانی هفتگی اظهار می‌کند که دختر است و تمایل به ازدواج با یک مرد را دارد. بعد از مراجعه بیمار به مدت 12 جلسه تحت درمان جلسات روان درمانی هفتگی قرار گرفت و از روش‌های شناختی رفتاری به شکل آرامش بخشی تدریجی و نیز استفاده از تصور پردازی 9P}برای 8-{L gniniart evitressA L} 9-{L noitanigamI L} آرام بخشی، شرطی‌سازی پنهان و حساسیت‌زدایی پنهان مواجهه غیر مستقیم در درمان وی استفاده شد. گاهی بیمارانی با تظاهر اختلال هویت جنسی مراجعه می‌کنند که در واقع موارد همجنس‌گرا و یا دگر پوشی یادگارخواهانه می‌باشند که انجام روان درمانی به تشخیص بهتر اختلال و نیز درمان آنها منجر خواهد شد و توصیه به عمل جراحی تغییر جنسیت در این موارد تشخیصی یک تصمیم نادرست می‌باشد(1). از طرفی میزان انصراف از تبدیل به جنس مخالف بعد از آزمون زندگی واقعی و هورمون درمانی 50 درصد ذکر می‌شود که این امر نیز درمان زود هنگام جراحی تغییر جنسیت را زیر سؤال می‌برد(2). گزارش روان درمانی موفقیت‌آمیز چهار مورد اختلال هویت مراجع‌#$#جنسی نشانگر تأثیر روش‌های غیر جراحی و غیر هورمونی در درمان این بیماران است، لذا همانند تجربه مینبرگ این پیشنهاد لازم به نظر می‌رسد که در مورد بیماران اختلال هویت جنسی چه نوجوان چه بزرگسال، از تصمیم زود هنگام بویژه در مورد انجام جراحی تغییر جنسیت پرهیز شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.