Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اپیدمیولوژیک مرگ های ناشی از حوادث شغلی ارجاعی به مرکز پزشکی قانونی تهران (1382-1381)

نویسنده:

(5 صفحه - از 30 تا 34)

کلیدواژه ها :

مرگ ،حادثه شغلی ،تروما پذیرش

کلید واژه های ماشینی : مرگ ، مرکز پزشکی قانونی تهران ، شغلی ، تروما ، کارگران ، تروما شایع ترین علت مرگ ، اصابت اجسام غیر نافذ ، علت مرگ ، حوادث شغلی ، بیماری

زمینه و هدف: در سراسر جهان، تروما شایع ترین علت مرگ و بیماری در میان افراد 44-3 سال محسوب می شود. بنابر گزارش سازمان جهانی کار (ILO) هر ساله 1.1 میلیون مرگ بر اثر بیماری و حوادث ناشی از کار در جهان اتفاق می افتد. حوادث و بیماری های ناشی از کار خصوصا در کشورهای در حال توسعه از وسعت و شدت بیشتری برخوردار هستند. این مطالعه جهت شناسایی هر چه بهتر علل مرگ بر اثر حوادث حین کار، طراحی و در شهر تهران اجرا گردیده است. روش بررسی: این مطالعه به صورت مقطعی و آینده نگر انجام گرفته است و در آن موارد مرگ های شغلی ارجاعی به مرکز پزشکی قانونی تهران در یک دوره زمانی یک ساله از بهمن 1381 لغایت بهمن 1382 مورد بررسی قرار گرفتند. یافته ها: در خلال یک سال مطالعه، 184 مورد مرگ ناشی از حوادث حین کار به مرکز پزشکی قانونی تهران (که تنها مرکز ارجاع مرگ های ناشی از تروما می باشد) گزارش گردیده است. تمامی موارد گزارش شده مرد بودند. 38% متوفیان کارگران ساختمانی بودند. شایع ترین علت حادثه کار، سقوط (31%) بود و پس از آن اصابت اجسام غیر نافذ (Blunt Object) و سوختگی (Burn) به ترتیب با 27.2% و 13.6% قرار داشتند. در بررسی علل فوت، شایع ترین علت فوت در 28.8% موارد ضربات مغزی و در 19% موارد صدمات متعدد (Multiple Trauma) می باشد. نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده کارگران شاغل در بخش صنعت ساختمان و کارگاه های صنعتی گروه های هدف اصلی جهت اقدامات پیشگیرانه از آسیب های شغلی (Injury Prevention) می باشد. بخش عمده این حوادث قابل پیشگیری می باشد. لذا برنامه های پیشگیری از وقوع حوادث، همچون استفاده از وسایل حفاظت فیزیکی (جهت جلوگیری از سقوط حین کار، استفاده از کلاه ایمنی در کارگاه ها، ...)، آموزش بهداشت کار و نظارت موثر بر کارگاه ها می توانند در کاهش حوادث حین کار و مرگ و میر ناشی از آن موثر باشند.

خلاصه ماشینی:

"نمودار 1-توزیع فراوانی گروه‌های سنی کارگران فوت شده بر اثر حوادث شغلی(سال 1382-1381)نمودار 2-توزیع فراوانی شغلی کارگران فوت شده بر اثر حوادث شغلی(سال 1382-1381) {L L} (به تصویر صفحه مراجعه شود)جدول 1-توزیع فراوانی مکانیست آسیب‌های منجر به مرگ در کارگاه‌های شهر تهران(سال 1382-1381)#$#همانطور که در جدول 1 مشخص می‌باشد سقوط از ارتفاع با 31% در رأس مکانیسم‌های تروماهای شغلی قرار دارد و پس از آن اصابت اجسام غیر نافذ({L tcejbO tnulB L})و سوختگی({L nurB L})به ترتیب با 2/27% و 6/13% قرار دارند. شایع‌ترین علت مرگ در بین قربانیان مورد مطالعه ضربه مغزی جدول 2-توزیع فراوانی علل مرگ در آسیب‌های شغلی در کارگران شهر تهران(سال 1382-1381)#$#با 8/28% می‌باشد و پس از آن آسیب‌های متعدد(مولتیپل تروما)با 2/21% قرار دارد(جدول 2). تعداد قابل ملاحظه‌ای از مرگ‌های گزارش شده در این مطالعه مربوط به کارگران ساختمانی می‌باشد(37%)، پس از کارگران ساختمانی، کارگران روز مزد و کارگران بخش صنعت به ترتیب به 50 نفر (1/27%)و 34 نفر(5/18%)در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. سازمان بین المللی کار({L OLI L})در گزارشی نشان داده است که 17% از مرگ‌های به وقوع پیوسته در کارگاه‌ها در بخش صنعت ساختمان قرار دارد و هر ساله حداقل 000,60 نفر در این بخش جان خود را از دست می‌دهند یعنی نزدیک به یک مورد مرگ در هر دقیقه (9). سقوط و حوادث ترافیکی شایع‌ترین علل به وقوع پیوستن ضربات سر می‌باشند، از سوی دیگر به دلیل اینکه بیشترین موارد سقوط در حوادث شغلی در صنعت ساختمان اتفاق می‌افتد لذا این افراد بیشتر در معرض آسیب‌های سر و در نتیجه مرگ ناشی از حوادث شغلی قرار دارند(11)."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.