Skip to main content
فهرست مقالات

الگویی برای دسترسی عموم به فهرست کتابخانه های ایران

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (8 صفحه - از 31 تا 38)

کلیدواژه ها :

فهرست‌های پیوسته(اپک) ،کتابخانه‌های دانشگاهی ایران ،جستجو و بازیابی اطلاعات ،فهرست‌ پیوسته کتابخانه‌های ایران

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، فهرست‌های پیوسته ، فهرست پیوسته کتابخانه‌های ایران ، سایت‌های وب کتابخانه‌های دانشگاهی جهان ، کتابخانه‌های ایران ، وب ، ویژگی‌های فهرست‌های پیوسته کتابخانه‌های ایران‌شناسایی ، کاربران ، گزینه ، فهرست پیوسته کتابخانه‌های دانشگاهی

در این مقاله سعی می‌شود ضمن فهرست‌های پیوسته کتابخانه‌ها با استفاده از روش‌ تحلیل محتوا،ویژگی‌های غالب این فهرست‌ها در سایت‌های وب کتابخانه‌های دانشگاهی جهان‌ شناسایی و براساس بسامد رتبه‌بندی شوند.ضمنا با استفاده از نظران صاحب‌نظران ایرانی‌ ویژگی‌های فهرست‌های پیوسته کتابخانه‌های ایران‌شناسایی شوند و به کمک نتایج این بخش‌ اپک‌های ایران با استفاده از آن ویژگی‌ها،زمینه‌های یکدستی در ارائه اطلاعات و نیز انتقال و بازیابی اطلاعات را در این فهرست‌ها فراهم نمایند.

خلاصه ماشینی:

"الگویی برای دسترسی عموم به فهرست پیوسته‌1 کتابخانه‌های ایران دکتر فریده عصاره‌2چکیده در این مقاله سعی می‌شود ضمن فهرست‌های پیوسته کتابخانه‌ها با استفاده از روش‌ تحلیل محتوا،ویژگی‌های غالب این فهرست‌ها در سایت‌های وب کتابخانه‌های دانشگاهی جهان‌ شناسایی و براساس بسامد رتبه‌بندی شوند. آیا فهرست‌های پیوسته موجود روی اینترنت می‌توانند در ارائه راهکارهایی برای انجام برخی تغییرات،تعدیلات و اصلاحات مورد نیاز نرم‌افزار جامع کتابخانه‌ای منتخب، فایده‌بخش باشند؟اهمیت پژوهش در این طرح سعی می‌شود با مقایسه همه نرم‌افزارهای‌ جامع کتابخانه‌ای داخلی شامل پارس آذرخش،نوسا،کاوش، پویا و نظایر آنها بهترین و کامل‌ترین نرم‌افزار داخلی شناسایی‌ شود. 2. گزینه‌"رزرو توسط مدرس‌"نیز ضروری است که در فهرست‌های پیوسته کتابخانه‌های دانشگاهی تهیه شود تا استادان و مدرسان بتوانند فهرست مواد و منابع مورد نیاز برای هر درس را اعلام نمایند،و متن کامل مدارکی را که به‌ صورت پیوسته خطی‌10موجودند،نیز از طریق فرامتن در اختیار دانشجویان قرار گیرد. 4. توصیه می‌شود گزینه‌"تحویل مدرک‌"نیز در فهرست‌ پیوسته کتابخانه‌های ایران ایجاد شوند تا کاربران بتوانند موادی را که از سایر کتابخانه‌ها بازیابی کرده‌اند،از طریق‌ کتابخانه خود تقاضا کنند و به آنها دسترسی یابند. 6. "اشاعه اطلاعات گزینشی‌"گزینه بسیار مهمی برای‌ پژوهشگران است و توصیه می‌شود که این گزینه در فهرست‌ پیوسته کتابخانه‌های دانشگاهی ایران ایجاد شود تا پژوهشگران بتوانند با تعیین موضوع یا موضوعات تخصصی‌ خود از مواد و منابع جدید کتابخانه مطلع شوند. فهرست کتاب‌های جدید و انتشارات دانشگاه نیز برای‌ کتابخانه‌های ایران توصیه می‌شود که هر دو مورد در فهرست‌ پیوسته دو کتابخانه مورد مطالعه وجود داشتند(کتابخانه‌ دانشگاه صنعنی شریف و مرکز اطلاعات و مدارک علمی‌ ایران)."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.