Skip to main content
فهرست مقالات

برآورد پول های کثیف و بررسی پیامدهای آن در اقتصاد ایران رهیافت ازمون کرانه ها

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (20 صفحه - از 81 تا 100)

کلیدواژه ها :

پولشویی ،اقتصاد زیر زمینی ،پول کثیف ،روش باتاچاریا ،آزمون کرانه ها

Underground Economy ،Money ،Dirty Money ،laundering ،batahacharia method ،bound testing approach

کلید واژه های ماشینی : پول ، اقتصاد ، پول‌شویی ، برآورد ، کرانه‌ی ، حجم پول‌های کثیف ، تقاضای پول ، gnirednuaL yenoM ، اقتصاد ایران ، تقاضای پول و حجم اقتصاد

پولشویی به معنی پنهان کردن فرآیند جرم و پنهان کردن منشا فعالیت های اقتصادی قانونی و غیر قانونی است. به گونه ای که با وجود این فعالیت ها، قانون گذاران با چالش های زیادی در اقصی نقاط جهان مواجه اند. به همین دلیل، تحقیقات در این زمینه به طور روزافزون ادامه دارد. در این مقاله نیز، جهت اندازه گیری میزان پول های کثیف، از تابع تقاضای پول، که بر اساس کارهای تجربی (روش باتاچاریا) نمایانگر ظرفیت بالقوه ی پول شویی در اقتصاد است، استفاده شده است. دوره ی مورد مطالعه سال های 1352 تا 1386 می باشد. با توجه به ارقام کمی به دست آمده از تخمین به این نتیجه رسیدیم که بین گستردگی حجم پول های کثیف، تقاضای پول و حجم اقتصاد زیر زمینی رابطه ی مثبت و معنی داری وجود دارد که این باید بیشتر مورد توجه سیاستگذاران پولی و مالی در کشور قرار بگیرد.

خلاصه ماشینی:

"4-روش‌شناسی موضوع در این تحقیق برای شناسایی حجم پول‌های کثیف و اثر فعالیت‌های غیررسمی برروی تقاضای پول،با استفاده از روش باتاچاریا،تقاضای پول را به دو قسمت تقاضایپول بخش رسمی و تقاضای پول بخش غیررسمی اقتصاد تقسیم کرده‌ایم: M -کل تقاضای پول trM*truM-M truM و trM به ترتیب تقاضای پول اقتصاد ثبت نشده و ثبت شده می‌باشند که براساس کار تجربی باتاچاریا و همچنین هومادا{o26o}و دیگران(2007)کل تقاضای پولبه صورت زیر در نظر گرفته شده است: (به تصویر صفحه مراجعه شود)که در آن M کل تقاضای پول، tuY تخمینی از اقتصاد غیررسمی، trY همان PDG ثبت شده، ti هزینه‌ی فرصت نگهداری پول و بقیه‌ی پارامتر می‌باشند. در مطالعه‌ی حاضر،براساس چارچوب نظریمطرح شده در قسمت 4،داده‌های مربوط به متغیرهای ثبت شده را از بانکاطلاعات آمارهای اقتصادی بانک مرکزی و داده‌های اقتصاد زیرزمینی،که بااستفاده از روش CIMIM {o31o}محاسبه شده است،را از کار خواجوی و دیگران(1389)اخذ کرده‌ایم{o32o}و با وارد کردن آن در الگوی تقاضای پول ایران و نیزتخمین تابع مذکور و برآورد پارامتر مربوط به آن متغیر،حجم پول‌های کثیف ناشی{o(30) tset dlaW o} {o(31) sesuac elpitlum dna rotacidni elpitluM o} {o(32)خواجوی و دیگران(1389)،مقاله مستخرج از این پایان‌نامه در فصلنامه پژوهشنامه اقتصادی پذیرششده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.