Skip to main content
فهرست مقالات

از اصطلاحنامه ها تا هستی شناسی ها: مطالعه کوتاه موردی از اصطلاحنامه ها تا زبان وب هستی شناسی و چارچوب ان

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (6 صفحه - از 145 تا 150)

کلیدواژه ها :

اصطلاحنامه‌ها ،هستی‌شناسی‌ها ،چارچوب توصیف منابع ،زبان وب هستی‌شناسی ،کائون ،پروتژه

کلید واژه های ماشینی : زبان وب هستی‌شناسی ، هستی‌شناسی ، زبان وب هستی‌شناسی نشان ، اصطلاح ، چارچوب توصیف منابع ، زبان وب هستی‌شناسی زبان وب ، زبان وب هستی‌شناسی نمونه‌های اطلاعاتی ، آلودگی ، هستی‌شناسی چارچوب توصیف منابع ، مفهومی هستی‌شناسی چارچوب توصیف منابع

این بررسی کوتاه موردی که برمبنای نمونه ساده برگرفته از حوزه ایمنی غذایی‌ست، چگونگی تفاوت هستی‌شناسی‌ها با اصطلاحنامه‌ها را نشان می‌دهد.این نمونه با نشان دادن گزیده‌ای از اصطلاحنامه اگرووک 4P}و بررسی اطلاعاتی که می‌تواند از آنجا استخراج شود شروع می‌شود.بدین ترتیب ما این نمونه را بیشتر بسط می‌دهیم تا قدرت نمایان و کارآیی فزاینده را نخست در چارچوب توصیف منابع و سرانجام در زبان وب هستی‌شناسی نشان دهیم.

خلاصه ماشینی:

"در اصطلاحنامه‌ها این رابطه اساسا برای اهداف نمایه‌سازی به کار گرفته می‌شود و حاکی از آن است که در نمایه‌سازی مدرک به جای استفاده از"آلودگی غذا"دو اصطلاح دیگر باید به صورت ترکیب به کار گرفته شود. اصطلاح ایمنی غذایی در اصطلاحنامه اگرووک (به تصویر صفحه مراجعه شود) بازیابی نمایید، چه باید کرد؟همان گونه که در مثال‌های بالا دیدید در یک اصطلاحنامه شما فقط می‌توانید روابط نامشخص در یک سطح مفهومی را مدل‌سازی کنید. نمونه کوچک از یک مدل مفهومی هستی‌شناسی چارچوب توصیف منابع در مورد ایمنی غذا که در کائون مدل‌سازی شده است. مثال نشان می‌دهد که یک هستی‌شناسی چارچوب توصیف منابع به طور قابل ملاحظه‌ای اصول مدل‌سازی توانمندتری را نسبت به اصطلاحنامه ارائه می‌کند، عمده‌ترین آنها عبارتند از -درک ماهیت مفاهیم در برابر مثال‌ها و نمونه‌ها، -جداسازی ماهیت‌ها و اصطلاحات، -خاص کردن مفاهیم از طریق مشخصه‌ها و صفات، -توانایی ایجاد بی‌نهایت مشخصه و ویژگی، با دقت بیشتر و از نظر معنایی غنی‌تر، (به تصویر صفحه مراجعه شود) -استفاده از الگو(پارادایم)توارث. در مثال قبلی ما در چارچوب توصیف منابع نمی‌توانستیم این گونه مدل‌سازی کنیم که آلودگی غذا یک‌تمام ارزش‌ها ویژگی سطح 3 یا 4 یا 5 است نمودار 5. به عبارت دیگر در پروتژه با اضافه شدن محدودیت زبان وب هستی‌شناسی در سطح طبقه، سعی شده چنین مرحله‌ای ایجاد شود همان گونه که در نمودار 5 نشان داده شده است یک استثناء را مطرح می‌کند. علاوه بر این، محدودیت‌های سطح طبقه، زبان وب هستی‌شناسی چندین جنبه بیشتر از چارچوب توصیف منابع را ارائه می‌کند بعضی از مهم‌ترین آنها عبارتند از: -برابری در زبان وب هستی‌شناسی شما می‌توانید، به وضوح بیان کنید که در ماهیت برابر هستند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.