Skip to main content
فهرست مقالات

ساختار و توسعه اصطلاحنامه چینی به منظور نمایه سازی موضوعی

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (12 صفحه - از 157 تا 168)

کلیدواژه ها :

زبان چینی ،ذخیره و بازیابی اطلاعات ،اصطلاحنامه ،اصطلاحنامه چینی ،اطلاحنامه رده‌بندی شده چینی ،نمایه‌سازی موضوعی

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، بازیابی اطلاعات ، نمایه ، اصطلاحات ، اصطلاح‌نامه چینی ، توسعه اصطلاح‌نامه چینی به‌منظور نمایه‌سازی ، اصطلاح‌نامه چینی به‌منظور نمایه‌سازی موضوعی ، بازیابی ، رده ، ابزار مهم بازیابی اطلاعات

در عصر اطلاعات، اصطلاحنامه‌ها همچنان ابزار مهم بازیابی اطلاعات هستند.اهداف این مقاله، بررسی رشد و ماهیت اصطلاحنامه چینی 5P}و بررسی ساختار سازمانی و کارکردهای آن در نمایه‌سازی اطلاعات چینی‌ست.بزرگ‌ترین و جامع‌ترین ابزارهای بازیابی و نمایه‌سازی برای زبان چینی، اصطلاحنامه چینی و سپس اصطلاحنامه رده‌بندی شده چینی 6P}هستند که در استانداردسازی زبان بازیابی چینی، نقش کلیدی ایفا نموده‌اند و در توسعه فناوری نوین سازماندهی دانش و پردازش اطلاعات در چین، مشارکت گسترده‌ای داشته‌اند.

خلاصه ماشینی:

"بزرگ‌ترین و جامع‌ترین ابزارهای بازیابی و نمایه‌سازی برای زبان چینی، اصطلاحنامه چینی و سپس اصطلاحنامه رده‌بندی شده چینی 6P}هستند که در استانداردسازی زبان بازیابی چینی، نقش کلیدی ایفا نموده‌اند و در توسعه فناوری نوین سازماندهی دانش و پردازش اطلاعات در چین، مشارکت گسترده‌ای داشته‌اند. در این مقاله، اصطلاحنامه، واژگانی از زبان نمایه‌سازی کنترل شده است که به صورت رسمی سازماندهی شده‌اند، به طوری که روابط مشخص میان مفاهیم را روشن می‌کند و برای استفاده در نظام‌های بازیابی اطلاعات از فهرست برگه گرفته تا اینترنت به کار می‌رود. با توجه به سودمندی اصطلاحنامه در سازماندهی و بازیابی اطلاعات، این مقاله در صدد است تا توسعه و ماهیت اصطلاحنامه چینی را بررسی نماید و به تحقیق درباره ساختار سازمانی و کارکردهای آن در نمایه‌سازی اطلاعات به زبان چینی بپردازد. این اصطلاحنامه در سال 1980 و با در اختیار داشتن 91158 اصطلاح مرجح و 17410 غیر توصیفگر منتشر شد که بزرگ‌ترین و جامع‌ترین وسیله برای نمایه‌سازی و بازیابی اطلاعات به زبان چینی به شمار می‌رود. اخص بودن نسبتا اندک اصطلاحات موضوعی نیز برای استفاده، توسط بسیاری از کتابخانه‌های اختصاصی و مؤسسات اطلاع‌رسانی در کشور(چین)به طور غیر علمی اثبات شده است. بنابراین برای پذیرش جامع‌تر و کاربرد اصطلاحنامه چینی در نقش ابزاری کاملا سودمند در نمایه‌سازی و بازیابی اطلاعات در چین، بررسی دقیق و همه جانبه واژگان احساس می‌شود. در مدت استفاده عملی چند ساله، منصفانه است گفته شود که اصطلاحنامه رده‌بندی شده چینی برای پذیرش و کاربرد زبان نمایه‌سازی موضوعی به کتابداران و متخصصان اطلاعات کمک زیادی کرده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.