نمایه سازی معنایی: مورد پژوهی - پایگاه مجلات تخصصی نورSkip to main content
فهرست مقالات

نمایه سازی معنایی: مورد پژوهی

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (6 صفحه - از 183 تا 188)

کلیدواژه ها :

وب ،وب معنایی ،نمایه‌سازی ،نمایه‌سازی معنایی

کلید واژه های ماشینی : پایگاه اطلاعاتی ، نمایه‌سازی معنایی ، کاربران ، فیلد ، نمایه‌سازی سنتی و نمایه‌سازی معنایی ، قالب پایگاه اطلاعاتی ، روش‌شناسی نمایه‌سازی معنایی ، پایگاه اطلاعاتی نشان ، تفاوت‌های موجود در میان نمایه‌سازی ، کتاب

نمایه‌سازی معنایی روشی برای رمزگذاری متون و تصاویر رقومی‌ست تا معانی انتزاعی مربوط به آنها را در قالب پایگاه اطلاعاتی نشان دهد.پایگاه‌های اطلاعاتی که بدین طریق رمزگذاری می‌شوند کاربران را قادر می‌سازند تا پاسخ سؤالات پیچیده‌شان را بیابند و چشم‌اندازهای گوناگون و سازمان یافته‌ای از محتوای آنها فراهم آورند.نگارنده در این مقاله به سازوکارهای مورد استفاده در ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی که به طور معنایی نمایه شده می‌پردازد و نمونه‌هایی از فواید به دست آمده را برمی‌شمرد.او تفاوت‌های موجود در میان نمایه‌سازی سنتی و نمایه‌سازی معنایی را بررسی می‌کند و با ذکر مثال، روش‌شناسی نمایه‌سازی معنایی را تبیین می‌نماید.

خلاصه ماشینی:

"سؤالاتی که پاسخ آنها آسان‌تر بازیابی شد شامل چه کسی، چه چیزی، کی، و کجا می‌شدند که مسائلی نظیر رابطه متقابل میان گروه‌های مختلف انسانی را در طول تاریخ بررسی می‌کردند نظیر تجارب زنان در وضع حمل چگونه با گذشت زمان کامل‌تر می‌شد؟چه تفاوت‌های آشکاری در مسائل خانه‌داری میان امریکای شمالی و جنوبی در نیمه دوم قرن 19 وجود داشت؟در 50 سال اخیر عامه پسندترین موضوعات نمایشنامه‌های افریقایی چه بوده است؟ با نمایه‌سازی مجموعه‌هایی از متون بدین روش، بر این باور بودیم که بتوانیم پژوهش‌های جدیدی انجام دهیم و این امکان را برای دانشمندان فراهم آوریم تا بتوانند به متون از دیدگاه نویسنده، زمان و مکان نگارش، و محتویات آنها بنگرند. اولین پایگاه اطلاعاتی ما، نامه‌ها و یادداشت‌های روزانه زنان امریکای شمالی 10P}، این امکان را فراهم نمود تا بیش از 120000 صفحه مواد، که در بیش از 80 فیلد مختلف سازماندهی شده بودند، بررسی شوند. نمایه‌سازی ما منجر به یکپارچگی کتابشناختی اثر می‌شود و همچنین این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا دقیقا همان بخش‌های موجود در آثار را که نوشته سرخپوشتان امریکایی است بیابند. نمونه دیگر یک پایگاه اطلاعاتی داخلی در کولنیال ویلیامزبرگ 29P}است که شامل فایل‌های ابرداده‌ای مربوط به منازل و افراد است که برای کاربران این امکان را فراهم می‌نماید تا روابط میان منازل و متصرفان آنها را در طول زمان جستجو نمایند. ما به طور ذاتی مایل بودیم تا از قالب‌های کتابی و مجله‌ای-که در صد سال گذشته به خوبی به ما خدمت کرده‌اند-تقلید کنیم؛اما باید اعتراف کرد که پایگاه‌های اطلاعاتی می‌توانند ده‌ها هزار برابر بیش از صفحات یک کتاب متوسط را در خود جای داده و سازوکارهای جدید-نظیر نمایه‌سازی معنایی- می‌توانند ما را به مرحله بعد هدایت کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.