Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل محتوای وب سایت های دانشگاهی و تحقیقاتی ایران

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (16 صفحه - از 261 تا 276)

کلیدواژه ها :

ایران ،تحلیل محتوای ،وب سایت دانشگاهی ،وب سایت تحقیقاتی

کلید واژه های ماشینی : وب، تعداد وب سایت‌های دانشگاهی، اطلاعات، تحلیل محتوایی وب، تحلیل محتوایی وب سایت‌هایی، وب سایت‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، صفحات وب دانشگاه‌های ایران، تحلیل محتوای وب‌سایت، وب‌سایت، دانشگاه

تعداد وب سایت‌های دانشگاهی و تحقیقاتی ایران در حال افزایش است در حالی که، پیوندهای معنایی یا شناختی و ارتباطات بین آنها به ندرت مورد مداقه و ارزیابی قرار گرفته است.برای کشف روابط معنایی که به طور طبیعی در سایت‌های مشابه از نظر ماهیتی و عملکردی وجود دارد، لازم است نخست محتوا و صفحات آنها تحلیل شود.هدف این پژوهش، تحلیل محتوایی وب سایت‌هایی است که تاکنون توسط 34 دانشگاه ایرانی ایجاد شده است.نتایج بررسی حاضر آشکار ساخت که بیشتر صفحات وب دانشگاه‌های ایران با نمایه ارزیابی وب 4P}و انتظارات کاربران مطابقت دارند، اما بعضی این گونه نیستند.

خلاصه ماشینی:

"امید است که نتایج حاصل از این مطالعه بتواند به برنامه‌ریزی و طراحی صفحات خانگی دانشگاهی و ایجاد پایه‌ای برای تحقیق در خصوص پیوندهای معنایی و روابط بین آنها کمک کند. مطالعه انجام شده‌ مطالعه حاضر از سه قسمت تشکیل شده است:الف)بررسی منابع موجود در تحلیل محتوای وب برای به دست‌آوردن معیارهای موجود در این خصوص؛ب)بررسی انتظارات کاربران صفحات خانگی دانشگاه‌های ایران از نقطه نظر محتوایی آنها؛وج)تحلیل صفحات خانگی دانشگاهی موجود براساس معیارها و انتظارات. به این منظور، انتظارات 100 نفر کاربر وب در استفاده از صفحات خانگی دانشگاه‌های ایران( انتظارات)بررسی شد و نتایج آن با یافته‌های حاصل از تحلیل محتوایی وب 34 دانشگاه و مؤسسه دانشگاهی( واقعیات)و نیز با معیارهای ده‌گانه ماتیوس و همکاران (2001)کاملا[تطبیق داده شد]. از جدول 3 برمی‌آید که تمام اقلام موجود در نمایه ارزیابی وب( IAW )و انتظارات کاربران در صفحه خانگی حاضر با درجات استفاده مختلف قرار داده شده است، برای مثال، خدمات پست الکترونیکی به عنوان وسیله‌ای برای ارتباطات در 25 صفحه خانگی موجود است. همان طوری که در جدول 4 نشان داده شده است، صفحات خانگی دانشگاه‌ها براساس تعداد پیوندهای آنها در bewehtllA رتبه‌بندی شده‌اند(و نه لزوما با همان هماهنگی که با تعداد پیوندهای همان سایت در NSM یافت می‌شود). روی هم رفته، فقط صفحه [های‌]خانگی با بیش از 1000 پیوند نشان داده شده است که می‌توانند به عنوان صفحه‌[های‌] خانگی بسیار مشهور(با اندازه‌های داخلی)در(به تصویر صفحه مراجعه شود) نظر گرفته شوند. به اعتقاد نگارنده ممکن است بعضی صفحات خانگی دیگر(اگرچه خیلی کم)وجود داشته باشد که در این مطالعه لحاظ نشده‌اند، چون آنها در زمان مطالعه کار نمی‌کرند؛یا به دلایل دیگر، مانند خوبی و نقص سرور فعال نبودند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.