Skip to main content
فهرست مقالات

سواد اطلاعاتی در جامعه اطلاعاتی

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (6 صفحه - از 277 تا 282)

کلیدواژه ها :

سواد اطلاعاتی ،جامعه اطلاعاتی ،آموزش سواد اطلاعاتی

کلید واژه های ماشینی : سواد اطلاعاتی ، مفهوم سواد اطلاعاتی ، مقاله مفهوم سواد اطلاعاتی ، جامعه اطلاعاتی ، سواد اطلاعاتی در جامعه ، برنامه‌های رسانه‌ای کتابخانه مدرسه ، گنجاندن مفهوم سواد اطلاعاتی ، ارزیابی ، دانش ، به‌کارگیری و ارزیابی اطلاعات

در قرن حاضر، بیشترین تلاش جامعه پرداختن به دانش و تخصص فنی لازم برای یافتن، به کارگیری و ارزیابی اطلاعات است.ما در جامعه‌ای غنی از اطلاعات زندگی می‌کنیم که میزان اطلاعات و آگاهی مردم در آن هرسال بیشتر می‌شود.در این مقاله مفهوم سواد اطلاعاتی و ویژگی‌های فرد باسواد اطلاعاتی بیان می‌شود، سپس چگونگی شکل‌گیری و تکامل این مفهوم و ارتباط آن با کتابخانه‌های آموزشگاهی بررسی می‌شود.اهمیت جای گرفتن این مفهوم در دل فعالیت‌های علمی و آموزشی با ذکر موارد تأثیرگذار و تاثیر فناوری‌های اطلاعات؛و همچنین گنجاندن مفهوم سواد اطلاعاتی در استانداردهای برنامه‌های آموزشی در ایالت متحده دیگر قسمت‌های مقاله را تشکیل می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"تکامل مفهومی‌ یکی از اهداف اصلی آموزش برای هر دانش‌آموز این است که بیاموزد اطلاعات مورد نیاز را چگونه شناسایی و مشخص کند، مکان آن را بیابد و آن را سازماندهی کند، و سپس آن اطلاعات را به شیوه‌ای روشن و مؤثر ارائه دهد (5:17). این هدف یا رسالت به روش‌های زیر تحقق می‌یابد:-تأمین دسترسی فیزیکی و فکری به مواد در همه قالب‌ها؛-ارائه آموزش برای پرورش قابلیت و برانگیختن علاقه به خواندن، دیدن(یا تماشا کردن)، و استفاده از افکار و اطلاعات؛و-همکاری با دیگر مربیان در زمینه طراحی راهبردهای یادگیری با هدف برآورده ساختن نیازهای انفرادی دانش‌آموزان(1). دو رویداد مهم سواد اطلاعاتی را به عرصه افکار سوق می‌دهند:یکی گزارش دبیر"کمیسیون دستیابی به مهارت‌های ضروری" 10P}با عنوان"کارهای لازم برای مدارس"(1991)است و دیگری دستور کار ملی برای آموزش با عنوان"اهداف 2000". سواد اطلاعاتی در ارتباطات راه دور زمانی حاصل می‌شود که فراگیران بدانند چه وقت از منابع پیوسته 11P}استفاده کنند؛چگونه به طور مسلط به اطلاعات دسترسی یابند؛چگونه به طور مسلط به اطلاعات دسترسی یابند؛چگونه این اطلاعات را دقیق و متناسب با هر نیاز ارزیابی کنند؛و چگونه از این اطلاعات برای انجام ارتباط مؤثر استفاده کنند. همه دانش‌آموزان برای آنکه مفاهیم موجود در برنامه آموزشی مطالعات اجتماعی را بفهمند و به کار ببندند، به کار در زمینه مهارت‌های سواد اطلاعاتی نیاز خواهند داشت. بخش مربوط به"ماهیت علم"این استانداردها شناخت فرایند تحقیق، توانمندی در طراحی و انجام تحقیق، چشم اندازهای مرتبط با اندیشه انتقادی یا عادات ذهن، و دیگر رویکردهای مثبت مرتبط با یادگیری را شامل می‌شود(11)[که به معنی‌]استفاده عالی از سواد اطلاعاتی همراه با به کارگیری یک رویکرد عملی متناسب با یک موضوع خاص است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.