Skip to main content
فهرست مقالات

نقش کتاب در توسعه فرهنگی

نویسنده:

ISC (15 صفحه - از 39 تا 53)

کلید واژه های ماشینی : فرهنگ ، صنایع ، توسعه ، اطلاعات ، تکنولوژی ، کتاب ، نقش کتاب در توسعه فرهنگی ، توسعه فرهنگی ، انسان ، فرهنگ توده

با صنعتی شدن کشور در دهسال آینده با مشکلات بزرگی روبرو خواهیم شد.انتقال‌ تکنولوژی با انتقال فرهنگ کشور انتقال دهنده همراه خواهد بود.لازم است در حفظ میراث و ارزشهای فرهنگ ملی کوشا باشیم.آنهم در روزگاری که جهان وارد عصر فردا-صنعتی شده و همه‌ کشورها با بهرانهای اجتماعی-فرهنگی دست به گریبان هستند و تعادل فرهنگی بهم خورده‌ است.توسعه فرهنگی چیست و نقش وسایل ارتباط جمعی در خلق«فرهنگ نخبگان»و«فرهنگ توده»چیست؟نویسنده پس از بحث در این موضوعها به معرفی چرخه و مدار فرهنگی-به نقل از ابراهام‌میلز-می‌پردازد،هر چه سرعت چرخه فرهنگی بیشتر شود،خلاقیت و نوزایی‌ فرهنگی در آن جامعه بیشتر خواهد بود.کتاب به عنوان عصارهء اندیشهء ناب انسانها و نتیجه‌ پژوهش و تفکر در توسعه و شکوفایی فرهنگی نقشی بسیار عمده دارد.در آخر مقاله پیشنهاداتی‌ برای توسعه فرهنگی کشور ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

"پس هدف از رشد و توسعهء فرهنگی در یک جامعه باید این باشد که افراد را برای مواجهه‌ با دگرگونی سریع تکنولوژی و نظام اقصادی آماده سازد،تا آنجا که انسانها از توسعهء مادی‌ بهره‌مند شوند و نه اینکه از آن رنجور گردند. به همین دلیل بعضی از متخصصات علوم اجتماعی معتقدند که بحث دربارهء توسعهء فرهنگ نیست،بلکه بیشتر فرهنگ توسعه مطرح است،اینکه چگونه انسانهایی که در جهان سوم زندگی می‌کنند با فرهنگ انسان سیبرنتیک غربی برخورد نمایند و تا حد ممکن‌ کمتر آسیب ببینند،در این برخورد فرهنگی،رسانه‌های همگانی(از جمله کتاب و روزنامه) نقشی بزرگ بر عهده دارند. در ارتباط با وسایل ارتباط جمعی از دو نوع فرهنگ در جامعه می‌توان نام برد:فرهنگ‌ کلاسیک یا فرهنگ سنتی که ارزشها و آگاهیهای آن از نظام آموزش و پرورش تغذیه می‌کند و فرهنگی است متجانس که عناصر متشکلهء آن با یکدیگر توافق و تناسب دارند. اجزای این چرخه و چگونگی عملکرد آن به شرح زیر است: الف)رسانه‌های گروهی(کتاب و مطبوعات-سینما و تئاتر-رادیو و تلویزیون)با تغذیه‌ از حافظ فرهنگی-اجتماعی و اطلاعات و اخبار رویدادهای اجتماعی و هماهنگ با مدیریت‌ و تصمیم گیری حاکم بر جامعه فعالیت می‌کنند. در حفظ و صیانت فرهنگ ملی و توسعهء فرهنگی وسایل ارتباط جمعی نقشی بسیار مهم و ارزنده دارند و نقش کتاب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در عصر ما با ارزشترین اکتشافات علمی آنهایی نیست که‌ درباره‌شان پژوهشهای منظم می‌شود،بلکه آنهایی است که تازگی دارد و به صورت تصادفی‌ وارد زندگی انسانها شده و آن را دگرگون کرده و آثار و پیامدهایش نیز پیش‌بینی ناپذیر است‌ و در عین حال شناخت ما را از انسان به مقدار بسیار زیاد گسترش می‌دهد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.