Skip to main content
فهرست مقالات

سرعنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره: آیا قتل از روی ترحم راه حل است؟

نویسنده:

مترجم:

کلید واژه های ماشینی : سرعنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره، ویرایش سرعنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره، انتقاد سرعنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره، سرعنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره آمریکا، سر عنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره، کتاب، مدخل، ارجاع، History، سر عنوان موضوعی

نویسنده در بررسی و انتقاد سرعنوانهای موضوعی کتابخانه‌ کنگره آمریکا،نمونه‌هایی را ذکر می‌کند و اشتباهات آنها را بیان می‌کند و راه حلی برای ویرایش کتاب ارائه می‌دهد.در پایان مقاله،پاسخ‌ کتابخانه کنگره آمریکا آمده است که اکثر اشتباهات را نتیجه تفاوت‌ دیدگاه نویسنده به کتابهای سر عنوان موضوعی می‌داند.

خلاصه ماشینی:

"در اینجا مایلم که توجه خواننده را به محدودیت دیگر،گاه جدی و غالبا بی‌دلیل،در نظام سرعنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره جلب کنم-و آن هم‌ ناتوانی یا بی‌میلی این کتاب است در جرح و تعدیل لازم برای تطبیق با واقعیت‌ تاریخی ساده(در مقابل تغییر پذیری عهد نامه‌ها یا پیشرفت‌های جدید)و همچنین ناهماهنگیهای شگفت آوری که ابزاری فرعی‌" see also "را آزار دهنده‌ می‌سازد. برای قضاوت در مورد توصیفی که‌ سرعنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره از خودش با واژه‌"پیوسته‌"می‌کند لازم است که پیش از هر چیز موضوعهای کاملا مشابه را با ارجاعهای یکسان‌ در یکجا گردآوری کرد-صرفنظر از این سئوال که آیا چنین ارجاعهایی‌ صحیح هستند یا خیر. مدخلهای دیگر(مثل 1 و 3 در بالا)نخستین بار به‌ عنوان کوششی برای ایجاد تقسیمات فرعی زمانی مشخص تر و معمولتر در دسته‌ "x-History" به کار گرفته شد،ولی اینکه چرا این شکلهای خاص را بخود گرفته اند معلوم نیست. با این حال تا زمانی که توجهی به ایجاد یک مکانیسم خود جوش‌ برای بی‌نظمی اولیه ابزار سرعنوانهای موضوعی آن طور که در حال حاضر وجود دارد،نشود این گفته بیشتر از هر زمان دیگر حقیقت خواهد داشت که قربانی واقعی سرعنوانهای موضوعی کتابخانه آمریکا استفاده کننده است. ]1985[,H 1574) در مورد بقیه،اشتباهاتی است که در املا و تاریخ گذاری،فقدان تاریخ به طور کلی،و فقدان واژه "dynasty/ies" که برای‌ متمایز کردن چنین مدخلهای ارجاعی‌"نیز نگاه کنید به‌"از سایر ارجاعهایی که به خاندانهای حاکم داده می‌شوند،مهم هستند،رایجترین اشتباه‌ و در بیشتر موارد،کوتاهی در گنجاندن سلسله‌هایی است که در هر یک از آنها هر دو تقسیم فرعی زمانی ندیده گرفته شده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.