Skip to main content
فهرست مقالات

پیرامون تاتی کلاسور kalasur

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (26 صفحه - از 89 تا 114)

کلیدواژه ها :

بررسی تطبیقی ،تالشی ،گویش شناسی ،تاتی خلخال ،گویش تاتی کلاسور

کلید واژه های ماشینی : تاتی کلاسور ، گویش ، گویش تاتی کلاسور ، گویش تاتی ، زبان ، تاتی خلخال ، تاتی ک ، مصدر ، مواد زبانی تاتی کلاسور ، تالشی

گویش های ایرانی که گاه همپای زبان فارسی و گاه بیش از زبان فارسی قدمت دارند، ذخایری هستند که با گذشت سالیان دراز می­توان از دل آنها به فرهنگ غنی و پربار ایرانی دست یافت و با شناخت هرچه بیشتر این گویش­ها می­توان به شناخت بیشتر زبان فارسی و باروری آن کمک فراوانی نمود؛ اما گاه پراکندگی و کمبود منابع در زمینه تعداد کثیری از گویش های ایرانی نو باعث شده است که نتوان آن چنان­که شایسته است درباره آنها نظرداد و به تحلیل و طبقه­بندی آنها پرداخت و بدان خاطر باید از هرگونه مواد و پیکره زبانی به­دست آمده از چنین گویش­هایی استقبال کرد. گویش تاتی که در زمینه ارتباطش با زبان آذری و زبان های دیگر ایرانی، نظرات بسیاری ذکر شده، از گویش هایی است که گونه های فراوانی دارد و یکی از آنها تاتی کلاسور(kalāsur) از گویش های تاتی آذریایجان است. آنچه از این گویش در دست داریم، دو مقاله از آقای احمد اصغری است که در شماره­های قبلی نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی تبریزچاپ شده بود. بنابه اهمیت این گویش در حال فراموشی و نیز بنا به این دلیل که از این گویش، مواد زبانی قابل اعتماد دیگری در دست نداریم، نگارنده در این مقاله به بررسی و تحلیل آن گویش پرداخته است. آنچه در این مقاله آمده تحلیل مواد قبلی و استخراج ویژگی­های دیگر گویش تاتی کلاسور از روی مواد زبانی ارائه شده است که در دو بخش تنظیم شده است: ا- تحلیل و بررسی تحقیق قبلی، 2- ویژگی­های دیگر زبانی تاتی کلاسور. در بخش دوم مقاله، سعی نویسنده بر آن بوده ضمن برشمردن ویژگی­های زبانی تاتی کلاسور، با گویش­های تالشی و تاتی خلخال نیز به­طور تطبیقی مقایسه شود.

خلاصه ماشینی:

"زبان و ادب فارسینشریه دانشکده ادبیات وعلوم انسانی دانشگاه تبریزسال 54،بهار و تابستان 90شماره مسلسل 223 پیرامون تاتی کلاسور (rus?alak) دکتر جهاندوست سبزعلیپور استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت چکیده {IBگویش‌های ایرانی که گاه همپای زبان فارسی و گاه بیش از زبان فارسی قدمت دارند،ذخایریهستند که با گذشت سالیان دراز می‌توان از دل آنها به فرهنگ غنی و پربار ایرانی دست یافت و باشناخت هرچه بیشتر این گویش‌ها می‌توان به شناخت بیشتر زبان فارسی و باروری آن کمک فراوانینمود؛اما گاه پراکندگی و کمبود منابع در زمینۀ تعداد کثیری از گویش‌های ایرانی نو باعث شده استکه نتوان آن‌چنان که شایسته است دربارۀ آنها نظر داد و به تحلیل و طبقه‌بندی آنها پرداخت و بدان خاطرباید از هرگونه مواد و پیکرۀ زبانی به‌دست آمده از چنین گویش‌هایی استقبال کرد. ک. رضایتی کیشه خاله،1386:37،38 و 62)شباهتبسیار و یا ارتباط بسیاری با هم دارند،در این بخش تعدادی از آنها ذکر می‌شود: (به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود) 4-9 مصدر مصادر تاتی کلاسور شباهت بسیاری با مصدرهای تاتی خلخال و تالشی دارند. در زیر به تعددی از مصادر تالشی مرکزی(رضایتی کیشه خاله،و خادمی ارده 1387:158-172)و تاتی خلخال که شباهتی با مصادر تاتی کلاسور دارند،اشاره می‌شود: (به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود) 5-نتیجه به‌عنوان نتیجه و خلاصۀ ک لام می‌توان چنین گفت که تاتی کلاسور که در دومقاله معرفی شده است،یکی از گویش‌های در حال فروپاشی است که باید سریع‌تر ازدیگر گویش‌های ایرانی به ثبت و ظبط داده‌های آن اقدام کرد،و با یک کار علمی وزبان‌شناسی دقیق به همۀ جوانب زبانی آن پرداخت."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.