Skip to main content
فهرست مقالات

نقش کتابخانه ملی در توسعه سیاست ملی اطلاع رسانی در کشور سوئد

نویسنده:

مترجم:

کلید واژه های ماشینی : سیاست ملی اطلاع‌رسانی، اطلاعات، توسعه سیاست ملی اطلاع‌رسانی، سوئد، سیاست، کتابخانه ملی، سیاستهای اطلاعاتی کتابخانه ملی، ملی، کتابخانه ملی در توسعه سیاست، اطلاع‌رسانی در کشور سوئد

:در این مقاله سیاستهای جامع اطلاع رسانی در سطح ملی به‌ گونه‌ای که کلیهء قسمتها را تحت پوشش قرار دهد،با تردید بررسی شده و نظریه‌ای عملیتر پیشنهاد شده است. هر سیاست ملی بایستی بر اساس نیازهای کشور مربوطه پی ریزی شود.سوئد با 9 میلیون نفر جمعیت،کشوری است از لحاظ جغرافیایی وسیع و از نظر صنعتی بسیار پیشرفته.در این کشور عدم تمرکز در نظام آموزش عالی در حکم سنت است.سیاستهای اطلاعاتی کتابخانه ملی بایستی به گونه‌ای‌ باشد که دسترسی به اطلاعات موجود در مدارک سر تا سر کشور را تضمین کند. سایر شاخصهایی که به عنوان وظایف پشتیبانی کتابخانهء ملی در نظر گرفته‌ می‌شوند عبارتند از:نظام ملی اطلاع رسانی،پردازش داده‌های فهرستنویسی‌ گذشته،استاندارد کردن همکاری،همکاری در سطح ملی و بین المللی در زمینهء تحقیق،توسعه و منابع ملی کتابخانه‌ها.کتابخانهء سلطنتی مسئول نشریات‌ ملی و وظایف پشتیبانی است که دستیابی‌ملی و بین المللی به آنها را فراهم می‌سازد.در این زمینه سیاستی جاه طلبانه اتخاذ شده و همچنین‌ مقایسهء مختصری میان محتویات سیاست ملی اطلاع رسانی کشورها نیکاراگوئه و سوئد انجام شده است. کوشش در بسط نقش کتابخانهء سلطنتی از طریق اجرای یک سیاست ملی‌ اطلاع رسانی که کلیهء بخشها را تحت پوشش قرار دهد،نه ممکن است و نه‌ مطلوب.سیاستهای قابل اتخاذ بایستی توازن داشته باشد و برای حمایت‌ از نظام عدم تمرکز نظام پژوهشی کتابداری بر همکاری و کوششهای محوری‌ استوار گردد.

خلاصه ماشینی:

"هر سیاست اطلاع رسانی که توسط کتابخانهء سلطنتی اعمال می‌شود، بایستی با سیاستهای ملی در زمینهء پژوهش و آموزش عالی توافق داشته باشد و بخصوص نباید با سیاست کتابداری بخش عمومی در تعارض باشد. نقش کتابخانهء ملی به گمان من سیاست اطلاع رسانی با این تناقض آشکار روبروست که‌ از یک سو،سیاست محدود کنندهء مالی در سالهای گذشته بر وظایف کتابخانهء سلطنتی سنگینی کرده و از سوی دیگر موقعیت آن را به عنوان یک کتابخانهء ملی به ویژه در ارتباط با کتابخانه‌های پژوهشی تقویت کرده است. کتابخانهء ملی چه کاری می‌تواند انجام دهد تا از نظام کتابداری تعاونی سوئدی پاسداری کند؟البته غایت نهایی این است که‌ امکان حداکثر استفاده از مجموعهء انتشارات رایج اما پراکنده را فراهم آورد. تقاضای کتابخانهء سلطنتی از دولت مبنی بر اینکه به همکاری مداوم‌ کتابخانه‌های پژوهشی دولتی اهمیت قابل ملاحظه‌ای داده شود،با تکیهء ویژه‌ بر روش آزاد و باز امانت بین کتابخانه‌ها به منظور ضد حملهء جدی به‌ محدودیت حقوق فردی نسبت به اطلاعات،بایستی به عنوان یکی از مهمترین‌ مظاهر تلاشهای کتابخانهء ملی برای سیاست ملی اطلاع رسانی،مورد توجه قرار گیرد. کتابخانهء سلطنتی‌ ایجاد تسهیلات و حمایت شرکت سوئد را در همکاری بین المللی به عنوان یک‌ اقدام اساسی سیاست اطلاع رسانی می‌داند و از کمکهای مالی و غیره به‌ سازمانهای بین المللی مانند فدراسیون بین المللی دکومانتاسیون(فید)و فدراسیون بین المللی انجمنها و مؤسسات کتابداری(ایفلا)دریغ نمی‌ورزد. از سال 1988 کتابخانهء سلطنتی تعهدات و امکانات مالی هر چند محدودی را برای کمک به امر تأمین اطلاعات کشور سوئد از طریق نظام‌ کتابخانه‌های تخصصی اختصاص داده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.