Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی اسناد و امحای اوراق زاید

نویسنده:

ISC (27 صفحه - از 63 تا 89)

کلید واژه های ماشینی : امحا، امحای اوراق زاید، اسناد، آرشیو، سازمان، ارزشیابی، ارزیابی اسناد و امحای اوراق، ارزش اطلاعاتی، آرشیو ملی، ارزش

یکی از مشکلات سازمانهای دولتی،نگهداری یا امحای‌ اسناد و اوراقی است که در جریان کار تولید می‌کنند.آنچه که دلیل بقا یا فنای یک سند می‌شود وجود یا عدم یکی از ارزشهای سیاسی، فرهنگی،اداری،حقوقی،اجتماعی،تاریخی،علمی و فنی در آن است. نویسنده پس از بررسی کوتاهی از استانداردهای امحای اوراق در کشورهای فرانسه،آلمان،انگلیس،آمریکا،دربارهء ارزش استنادی و ارزش اطلاعاتی مدارک،و ضوابط ارزشیابی،مراکز اسناد یا بایگانی راکد کشوری،انتقال اسناد به آرشیو ملی،ماهیت اوراق قابل امحا،برنامهء امحا،فهرست امحا،برنامه امحا در ایران،کارنامهء امحای اوراق زائد در ایران بحث می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"این نهاد بدین منظور تأسیس می‌شود که‌ پرونده‌های غیر جاری وزارتخانه‌ها و سایر تشکیلات دولتی در آن حفظ شود و به نحو بهتر و کم خرج‌تری مورد استفاده قرار گیرد و در عین حال‌ فرایند امحای اوراق زاید نیز به طور متمرکز در آنها صورت پذیرد. 13 وظایف مراکز اسناد شامل موارد زیر است: 1-نگهداری اسناد بطور موقت 2-امحای اوراق زاید در رأس زمان قانونی 3-ارسال اسناد دارای ارزش دایمی به آرشیو ملی مراکز اسناد معمولا تحت نظر و در جنب آرشیو ملی کار می‌کنند یا آن طور که در ایالات متحده مقرر است در جنب سازمانی که عهده‌دار مسایل اداری در سطح کشور است،تا خدمات آن شامل تمام سازمانهای‌ (12)مهدی وزیرنیا. ص. 250-258 انتقال اسناد به آرشیو ملی پس از آنکه اوراق و پرونده‌ها بررسی و ارزیابی گردید و اوراق‌ ضروری از غیرضروری تفکیک شد،چه این عمل در وزارتخانه‌ها انجام‌ گیرد چه در مراکز بایگانی راکد،وظیفهء آرشیویست است که شرایط و تسهیلات لازم را برای انتقال و تصرف اسنادی که ارزش نگهداری دایم‌ دارند فراهم نماید. به همین جهت است که در تمام کشورهایی که آرشیو ملی دارند اوراق دولتی جزو اموال عمومی‌ شناخته شده‌اند و بنا بر این اسناد و پرونده‌های یک سازمان در تملک‌ خصوصی آن سازمان یا کارمندان آن نیست و بایستی هر طور که قانونگذار تعیین می‌کند با آنها عمل شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.