Skip to main content
فهرست مقالات

استفاده از کامپیوتر و روبات برای تسهیل ارائه خدمات اطلاعاتی به معلولان

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : کامپیوتر، معلولان، روبات، معلولیت، تکنولوژی، استفاده از کامپیوتر، ارائه خدمات اطلاعاتی به معلولان، توانبخشی، کامپیوتر و روبات، ناشنوایان

با توجه به این واقعیت که هشتاد درصد معلولان در کشورهای در حال رشد زندگی‌ می‌کنند و عوامل معلولیتی،فیزیکی و سایر موانع باعث محرومیت این گروه از مواهب زندگی‌ اجتماعی می‌گردد،رسیدگی به وضعیت فرهنگی و اطلاعاتی آنها باید در اولویت برنامه‌های‌ فرهنگی این کشورها قرار گیرد.در کشورهای پیشرفته برنامه‌های توانبخشی تأکید به مراقبتهای‌ شخصی،خانواده و جامعه جهت سهیم نمودن معلولان در طراحی و اجرای برنامه‌های مربوط به خود دارد.تکنولوژیهای جدید در دهه اخیر انقلابی عظیم در زمینه توانبخشی ایجاد نموده‌اند. در این مقاله نحوهء استفاده از آخرین پیشرفتهای تکنولوژی برای معلولان(کامپیور و روبات)و همچنین پروژه‌های مربوط مورد بحث قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"استفاده از کامپیوتر و روبات‌ برای تسهیل ارائه خدمات اطلاعاتی به معلولان تاج الملوک ارجمند1چکیده:با توجه به این واقعیت که هشتاد درصد معلولان در کشورهای در حال رشد زندگی‌ می‌کنند و عوامل معلولیتی،فیزیکی و سایر موانع باعث محرومیت این گروه از مواهب زندگی‌ اجتماعی می‌گردد،رسیدگی به وضعیت فرهنگی و اطلاعاتی آنها باید در اولویت برنامه‌های‌ فرهنگی این کشورها قرار گیرد. در این روش‌ به معلول اجازه داده می‌شود تا در طراحی و اجرای برنامه‌های توانبخشی خود سهیم باشد و بدین طریق حتی معلولان با معلولیتهای شدید نیز قادر خواهند بود در داشتن زندگی مستقل تا حدود زیادی موفق باشند. در این رابطه تحقیقی در زمینه نحوهء استفاده معلولان از کامپیوتر و روبات برای دستیابی سریع به‌ اطلاعات انجام شده است. در سال 1990 گروههایی از محققان تحقیقات خود را در زمینه توانبخشی و آموزشهای ویژه معلولان از طریق به کارگیری آخرین پیشرفتهای تکنولوژی شروع نمودند، به طوریکه اشاعه اطلاعات در مورد تکنولوژیهای نوین برای معلولان،و آموزشهای لازم جهت‌ قادر نمودن آنها به استفاده از این تکنولوژی از این تاریخ آغاز گردید. کامپیوترهای شخصی و نیازهای ویژه معلولان امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته،کودکان معلول با چگونگی استفاده از کامپیوتر در مدارس آشنا می‌شوند و برای انجام کارهای روزمره از قبیل آموزش،استخدام،کنترل ابزار محیطی(روشن و خاموش کردن چراغها،رادیو،تلویزیون)،ارتباطات و تفریحات از کامپیوتر استفاده می‌نمایند. تکنولوژی کامپیوتر برای استفاده نابینایان برای افراد با دید کم،کامپیوترهایی با استاندارد مخصوص با استفاده از لنزهای قوی برای‌ استفاده این گروه قادر به نمایش حروف درشت روی صفحه مانیتور یا چاپ متون با حروف‌ درشت و قابل خواندن هستند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.