Skip to main content
فهرست مقالات

نسخه های خطی اسلامی در کتابخانه های کانادا (مونترال و تورنتو)

نویسنده:

مترجم:

کلید واژه های ماشینی : مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک‌گیل ، کتابخانه ، کتابخانه تاریخ پزشکی آزلر ، کتابخانه مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه ، کانادا ، کتاب ، اسلامی ، مجموعه‌های نسخ خطی نگه‌داری ، پزشکی ، ایوانف

کتابخانه مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک‌گیل،کتابخانه جانورشناسی و پرنده‌شناسی بلکر-وود،و کتابخانه تاریخ پزشکی آزلر،در کانادا،مجموعه‌های نسخ خطی‌ نگهداری می‌کنند.نقش افرادی مانند سر ولیام آزلر،دکتر کیسی ای.وود،ولادیمیر ایوانف و... در گردآوری و چگونگی شکل‌گیری این مجموعه‌ها ارائه شده است.تعداد نسخ خطی هر کتابخانه به تفکیک موضوع و زبان نیز آمده است.

خلاصه ماشینی:

"نسخه‌های خطی اسلامی‌ در کتابخانه‌های کانادا(مونترال و تورنتو)1 نوشتهء استیفن رمن‌ ترجمهء پروین انوار(استعلامی)چکیده: کتابخانه مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک‌گیل،کتابخانه جانورشناسی و پرنده‌شناسی بلکر-وود،و کتابخانه تاریخ پزشکی آزلر،در کانادا،مجموعه‌های نسخ خطی‌ نگهداری می‌کنند. اکنون درباره تاریخ پزشکی در این کتابخانه،64 نسخه خطی عربی،71 نسخه‌ خطی فارسی و 1 نسخه خطی ترکی موجود است که همه آنها توسط سر ویلیام آزلر یا دکتر کیسی ای. مشهورترین نسخ خطی اسلامی دانشگاه مک گیل در کتابخانه آزلر نگهداری می‌شود و با ارزشترین کتاب این مجموعه نسخه خطی سال 1256 درباره گیاهان طبی است که پزشکی به‌ نام الغافقی‌5از اهالی شمال افریقا در قرن دوازدهم میلادی آن را به رشته تحریر درآورده است. این برخورد و آشنایی‌ واقعهای جالب بود،زیرا دکتر وود با کمک ایوانف که محققی روسی بود و در تبعید به سر می‌برد،توانست مجموعه‌ای نفیس از نسخ خطی اسلامی را گردآوری کند و سالها بعد این‌ مجموعه را به دانشگاه مک گیل اهدا کرد. Concise descriptive Catalogue of the Persian Manuscripts in the Collection of the Asiatic Society انتشار فهرستهای نسخ خطی نبود،بلکه گرایش و توجه او به فرقهء اسماعیلیه نیز در شهرت او اثر داشت. به نظر می‌رسد که تعداد 248 نسخهء خطی فارسی و 86 نسخهء خطی عربی‌ که دکتر وود در فاصلهء 1925-1926 از هند به کانادا آورده،به کمک ایوانف گردآوری شده بوده‌ است که بیشتر این نسخه‌ها را دکتر وود به کتابخانهء جانورشناسی و پرنده‌شناسی بلکر-وود هدیه کرد و بقیهء آن به کتابخانه آزلر و کتابخانه مک لنن‌1منتقل شد. گردآوری نسخ خطی اسلامی موجود در این کتابخانه از ابتدای تأسیس‌ مؤسسه(1952)آغاز شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.