Skip to main content
فهرست مقالات

مطالعه کتابسنجی متون نمایه سازی و چکیده نویسی 1876- 1976

نویسنده:

مترجم:

کلید واژه های ماشینی : چکیده‌نویسی، نمایه‌سازی، کتابسنجی، متون نمایه‌سازی، کتابشناسی، میزان عملکرد و تولید مؤلفان، شکل کلی قانون لوتکا، تعیین میزان پراکندگی منابع نمایه‌سازی، امریکا پیشگام تهیه متون نمایه‌سازی، زبان

در این مطالعهء کتابسنجی ارجاعات به منابع نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی از سال‌ 1876 الی 1976 مورد بررسی قرار گرفته است.در مجموع 2381 ارجاع از کتابشناسی‌ بین‌المللی نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی ولیش‌3با برنامه‌ای به زبان پی ال وان تجزیه و تحلیل‌ شده است.67 درصد کل مقالات به صورت مقالات مجلات ارائه شده بود.با استفاده از قانون‌ "برفورد-زیپف‌"4متون مجلات مورد بررسی قرار گرفته و 13 مجلهء هسته تعیین شده‌اند که 6 مجله عمدتا در زمینهء نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی فعالیت داشته‌اند.با استفاده از قانون‌"لوتکا"5 میزان عملکرد و تولید مؤلفان مورد سنجش قرار گرفته است.بخش عمده‌ای از مؤلفان یعنی‌ 1523 نفر از 1966 نفر تنها یک مقاله تهیه کرده بودند.مؤلفان پیشگام و دورهء فعال زندگی علمی‌ آنها در زمینهء نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی نیز در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد.زبان عمدهء مقالات انگلیسی بوده است.

خلاصه ماشینی:

"با استفاده از قانون‌ "برفورد-زیپف‌"4متون مجلات مورد بررسی قرار گرفته و 13 مجلهء هسته تعیین شده‌اند که 6 مجله عمدتا در زمینهء نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی فعالیت داشته‌اند. مؤلفان پیشگام و دورهء فعال زندگی علمی‌ آنها در زمینهء نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی نیز در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد. این امر نشان می‌دهد که پراکندگی متون در زمینهء نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی بیشتر از پراکندگی مورد انتظار در قانون بردفورد است. (به تصویر صفحه مراجعه شود) دانتون(7)در سال 1976 وضعیت متون کتابداری را مورد بررسی قرار داده و ده مجلهء معتبر امریکایی را معرفی کرد که چهار مجلهء هسته در زمینهء نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی جزء آنها هستند. میزان تولید مؤلفان انواع اسناد (به تصویر صفحه مراجعه شود) توزیع و پرکندگی مؤلفان مقالات مجلات در جدول 3 ارائه شده است. میزان تولید مؤلفان مقالات مجلات (به تصویر صفحه مراجعه شود) با مقایسهء جدولهای 2 و 3 می‌توان دریافت که در صد مؤلفان مقالاتی که مقالهء آنها در مجلات منتشر شده،4/81 درصد است که حدودا 5/3 درصد بالاتر از مؤلفانی هستندکه در پنج‌ نوع اسناد مورد نظر متونی منتشر ساخته‌اند. از آنجایی‌ که قانون لوتکا عموما برای بررسی میزان عملکرد مؤلفان مجلات بکار برده می‌شود،بسیار جالب خواهد بود اگر ما نیز میزان تولید مؤلفان در زمینهء نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی را با این‌ قانون مورد بررسی قرار دهیم. 3. میزان تولید مؤلفان در زمینهء تهیه متون در پنج نوع سند مورد نظر را می‌توان به نحو مطلوبی به شکل قانون لوتکا نشان داد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.