Skip to main content
فهرست مقالات

کتابهای منتشر شده فارسی در زمینه علوم پزشکی در طی برنامه پنجساله اول

نویسنده:

ISC (15 صفحه - از 25 تا 39)

کلید واژه های ماشینی : پزشکی، اطلاعات، برنامه پنجساله، زمینه علوم پزشکی، کتابهای منتشر‌شده، کتابهای منتشر‌شده پزشکی، تیراژ، کتابهای منتشر‌شده فارسی، پژوهش، تولید

این پژوهش به روش پیمایشی توصیفی، به بررسی کتابهای منتشر شده فارسی در زمینه علوم پزشکی در طی برنامه پنجساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی (1368 تا 1372)در ایران می‌پردازد.جامعه مورد مطالعه، کلیه کتابهای منتشر شده پزشکی در طی دوره زمانی 1368 تا 1372 است، که اطلاعات کتابشناختی آنها، در کتابخانه‌های منتشر شده در این دوره پنجساله منظور گردیده است.

خلاصه ماشینی:

"هدف پژوهش‌ هدف اصلی بررسی وضعیت کتابهای منتشر شده فارسی در زمینه علوم پزشکی در طی برنامه دوره زمانی (72-1368)به تفکیک عناوین تألیفی، ترجمه‌ای، چاپ اول، چاپ مجدد، زمینه‌های موضوعی و ناشران دانشگاهی و غیر دانشگاهی، محل نشر. یکی از اهداف این پژوهش مقایسه کتابهای تولید شده با اهداف تعیین شده در برنامه پنجساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در زمینه صنعت نشر بود، و متأسفانه در این برنامه اهداف تعیین شده بسیار کلی مطرح گردیده و در تعیین سیاستها و خط مشیهای بخش فرهنگ، تنها به ذکر کلیاتی اکتفا شده و مشخص نیست که هریک از بندهای برشمرده، تحت عنوان فوق، تا چه حد نیل به هدفهای کمی را تسهیل می‌کند و سیاستهای مندرج در مورد اینکه چگونه می‌توان به هدفها رسید، مسکوت مانده است. روش پژوهش و گردآوری اطلاعات‌ این پژوهش به روش پیمایشی توصیفی صورت گرفته است و جامعه پژوهش، کتابهای منتشر شده چاپ اول، چاپ مجدد، تألیفی و ترجمه‌ای در زمینه علوم پزشکی در طی برنامه‌(به تصویر صفحه مراجعه شود)پنجساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی(1372-1368)در ایران بوده که بالغ بر 1939 عنوان کتاب است. تعداد کتابهای پزشکی منتشر شده در سال 1370 برابر 409 عنوان است و به دلیل اینکه تعداد 103 کتاب در این سال فاقد اطلاعات در مورد تیراژ بودند، لذا فقط 306 کتاب دارای اطلاعات تیراژ در جدول قرار گرفته‌اند. توزیع فراوانی کلیه کتابهای منتشر شده پزشکی بر حسب تیراژ و سال انتشار(به تصویر صفحه مراجعه شود)با توجه به جدول 8 مشاهده می‌شود که بیشترین تعداد کتابها قیمتشان بین 1000 تا 1500 ریال بوده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.