Skip to main content
فهرست مقالات

استاندارد و استاندارسازی در نظامهای تحلیل موضوعی

نویسنده:

مترجم:

کلید واژه های ماشینی : استاندارد، اطلاعات، نظامهای بازیابی اطلاعات، اطلاعات جهت تبادل مؤثر اطلاعات، دستورالعملها، استاندارد‌سازی زبانهای نمایه‌سازی و بازیابی، بازیابی اطلاعات جهت تبادل مؤثر، استانداردهای بین‌المللی در نظامهای بازیابی، استاندارد‌سازی، بازیابی

ساختن استانداردهای بین المللی در نظامهای بازیابی اطلاعات جهت تبادل مؤثر اطلاعات و تحویل مدارک به صورت الکترونیکی در سطح ملی و بین‌المللی برای زمان حال و آینده ضروری است.عامل مهم در توانایی بازیابی و دسترسی مؤثر به مدارک و اطلاعات،پاسخ به‌ پرسشها براساس محتوای موضوعی آنهاست.مهمتر از آن استانداردسازی زبانهای نمایه‌سازی و بازیابی توسط واژگانهای کترل شدهء یک زبانه یا چند زبانه و نظامهای دارای فایل مستند است. ماهیت استانداردسازی مربوط به دستیابی موضوعی به نظامهای پیوسته است.موضوعهای‌ مطروحه در این مقاله عبارتند از:اساس استانداردها؛ضرورت استانداردها؛مشکلاتی که توسعه‌ استانداردها و توسعهء آنها ایجاد می‌شود؛و ماهیت کلی استانداردها و دستورالعمل‌های موجود در حال حاضر.

خلاصه ماشینی:

"استاندارد و استانداردسازی در نظامهای تحلیل موضوعی: وضعیت کنونی و مسیرهای آینده‌1 نوشتهء نانسی ویلیامسون ترجمه فاطمه نوشین فرد چکیده:ساختن استانداردهای بین المللی در نظامهای بازیابی اطلاعات جهت تبادل مؤثر اطلاعات و تحویل مدارک به صورت الکترونیکی در سطح ملی و بین‌المللی برای زمان حال و آینده ضروری است. در علم کتابداری و اطلاع‌رسانی بیشتر تمایل‌ به تعیین دستورالعمل است تا استانداردهای اجباری،بدین طریق به هر سازمان و مؤسسه‌ای‌ اجازه می‌دهند تا خود در مورد به کارگیری دستورالعملها تصمیم‌گیری کند و هر کجا که لازم‌ می‌داند از آنها به صورت کلی یا جزئی استفاده نماید. لیکن تحقیقات حاکی از آن است که دلایل محکمی وجود دارد که به دلیل با صرفه بودن‌ کتابشناسیها و فایلهای مارک،پیشینه‌های کتابشناختی آنها مورد قبول واقع می‌شوند و می‌بینیم‌ که در این وضعیت عمدتا به دلایل اقتصادی،این پیشینه‌ها بدون تغییر مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود تکنولوژی پیچیدهء ارتباطات منجر به ایجاد سازمانهای اطلاعاتی تخصیصی مثل گالریها و موزه‌های هنری گردیده است که خود آنها نیز نیازمند استانداردهایی در زمینهء فهرستنویسی‌ موضوعی و نمایه‌سازی هستند که می‌بایست به طور جدی بررسی گردند. یعنی نظامهای رده‌بندی خود استانداردهایی‌ هستند که مورد قبول واقع شده‌اند و شواهد کمی حاکی از این است که‌"قوانین استاندارد"برای‌ گسترش رده‌بندی وجود دارد،هرچند اصول متضمن رده‌بندی وجوددارد که می‌بایست در گسترش چنین طرحهایی مورد استفاده قرار گیرد. گروهی از بخش رده‌بندی و نمایه‌سازی ایفلا متشکل از اعضایی از کشورهای مختلف جهان‌ برای تهیهء مدرکی که یک استاندارد بین‌المللی فراهم نماید و بتواند در هر جا که مورد نیاز است به‌ کار گرفته شود،مدت پنج سال تلاش کردند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.