Skip to main content
فهرست مقالات

با نقطه یا بی نقطه؟: اشتباهی متداول در فهرستنویسی انتشارات ایرانی

نویسنده:

ISC (8 صفحه - از 43 تا 50)

کلید واژه های ماشینی : فهرست‌نویسی انتشارات ایرانی ، فهرست برگه ، فهرست ، دستنامه قواعد فهرست‌نویسی ، فهرست‌نویسی ، کتاب دستنامه قواعد فهرست‌نویسی ، فهرست برگه کتابشناسی ملی ایران ، فهرست برگه تصویر ، فهرست‌نویسی کتابهای فارسی مرسوم ، آمریکن

د فهرستنویسی کتابهای فارسی مرسوم است که در انتهای برخی از عبارتهای فهرستبرگه نقطه گذاشته شود.گذاشتن این نقطه با قوانین آنگلو-آمریکن سازگار نیست.در دستنامه قواعد فهرستنویسی نیز قاعده خاصی د این باره نیامده است.مشکلاتی که این نقطه به وجود می‌آورد، از جمله انتقال اطلاعات در یونی مارک، مورد توجه قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"اگر پاسخ سؤال دوم نیز منفی است چرا نباید این نقطه‌ها را در انتهای مناطق فهرستبرگه گذاشت؟ در اکثر قریب به اتفاق فهرستبرگه‌های مندرج در کتابشناسی ملی ایران، همان‌گونه که در فهرستبرگه تصویر 1 دیده می‌شود در انتهای مناطقی که منطقه بعد از آنها سر سطر واقع شده، یک نقطه گذاشته شده است. به این ترتیب به نظر می‌رسد که گذاشتن نقطه در پایان مناطق فهرستبرگه که در فهرستنویسی انتشارات ایرانی از سوی کتابخانه ملی و برخی کتابخانه‌های دیگر اعمال می‌شود منطبق با قوانین آمگلو-آمریکن 2 نیست. زیرا در کتاب دستنامه قواعد فهرستنویسی، همان‌گونه که قبلا نیز ذکر شد هیچ قاعده‌ای در مورد گذاشتن نقطه درانتهای مناطق وجود ندارد که این امر می‌تواند دلیل آن باشد که این تغییر، برای تطبیق آنگلو-آمریکن 2 با ویژگی‌های انتشارات ایرانی به وجود نیامده است. تفاوت میان آنگلو-آمریکن 2 و کتابشناسی ملی ایران از نقطه نظر مطروحه در این نوشته همواره موجب برانگیختن سؤالات متعددی از سوی دانشجویان شده است و فهرستنویسان نیز بعضا نگارنده را در این زمینه مورد سؤال قرار داده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.