Skip to main content
فهرست مقالات

فراز و نشیب ها در تولید، انتشار، و توسعه پایگاه اطلاعات فیزیک، مهندسی الکترونیک و کنترل(INSPEC)

مترجم:

ISC (16 صفحه - از 145 تا 160)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، پایگاه اطلاعاتی ، فیزیک ، چکیده ، توسعه پایگاه اطلاعاتی فیزیک ، INSPEC ، مهندسی الکترونیک ، چکیده‌نامه ، اطلاعات کتاب‌شناختی انگلیسی منابع فیزیک ، تولید

تا پایان سال 1997،پایگاه INSPEC بزرگترین مجموع اطلاعات کتابشناختی‌ انگلیسی منابع فیزیک،الکترونیک،کنترل و رایانه(نزدیک به 000،750،5 )را ذخیره و قابل دسترس نموده است.این پایگاه اکنون اطلاعات کتابشناختی و حدود 4000 نشریه ادواری تخصصی،2000 مجموعهء سخنرانی همایش‌ها و تعداد بی‌شماری کتاب، گزارش،مقاله علمی و پایان‌نامه را مرور و آنها را ذخیره و دسترس‌پذیر کرده است.افزایش‌ سالانهء ‌ها حدود 000،300 است.تعداد بی‌شماری از شرکت‌ها،دانشگاه‌ها و مراکز و مؤسسه‌های تحقیقاتی در سراسر جهان به صورت مستقیم و غیرمستقیم از اطلاعات این‌ پایگاه استفاده می‌کنند.به یمن امکانات رایانه‌ای و ارتباطات دوربرد،پژوهشگران زیادی در جهان می‌توانند از طریق اینترنت به این پایگاه دست پیدا کنند. جهان فیزیک و الکترونیک(به معنی اعم)رابطه‌ای ناگسستنی با INSPEC دارد. رابطه‌ای که از یکصد سال پیش با انتشار نشریه‌ای به نام:«‌نامهء علوم حوزهء فیزیک و مهندسی الکترونیک»برقرار شد و تا به حال روزبه‌روز گسترش یافته است.بهره‌گیری از INSPEC برای دانشجویان و پژوهشگران رشته‌های فیزیک و الکترونیک ضرورتی غیرقابل‌ انکار است.

خلاصه ماشینی:

"اولین شماره این چکیده‌نامه دارای 110 چکیده بود که به 10 بخش زیر تقسیم‌ شده بود: -فیزیک عمومی -نور -حرارت -صوت -برق -برقاشیمی-شیمی فیزیک -مهندسی عمومی برق -دینامها،موتورها،ترانسفورماتورها -توزیع نیرو،نیروی کشش و روشنایی -تلگراف و تلفن در پایان اولین سال انتشار؛این چکیده‌نامه روی‌هم‌رفته دارای 1423 چکیده بود و به همراه‌ آن نمایه‌نامهء موضوعی و نمایهء نام نویسندگان مقاله‌ها انتشار یافت. تلاش کمیتهء انتشارات در سال‌های آغازین این بود که بتواند چکیدهء مقاله‌ها و مطالب منتشر شده را حد اکثر تا دو ماه پس از انتشار آنها،منتشر کند. در نامه دکتر بردفورد تغییر اساسی در ساختار چکیده‌نامه توصیه نشده بود، بلکه تأکید بر این بود که رعایت و اعمال رده‌بندی دهدهی جهانی در چکیده‌ناه به کتابخانهء موزهء علوم و دیگر کتابخانه‌ها کمک می‌کند تا فهرست برگه‌هایشان را بر آن اساس تهیه کنند و یک‌دست نمایند،زیرا موضوع‌ها مورد تأیید متخصصان رشته‌های فیزیک و مهندسی‌ الکترونیک در کمیتهء انتشارات چکیده‌نامه بود،که خود از اعتبار ویژه‌ای برخوردار بودند. جنبهء بین المللی این چکیده‌نامه‌ها از زمانی افزایش یافت که در سال 1950،یونسکو و هیأت‌ مدیرهء چکیده‌نویسی بین المللی شورای بین المللی اتحادیه‌های علمی‌1آنها را به عنوان‌ چکیده‌نامهء منحصر و ویژهء انگلیسی زبان در حوزهء فیزیک و مهندسی الکترونیک به رسمیت‌ شناخت و به جهان علم معرفی کرد. اکنون روش تولید نشریات به وسیلهء نوارهای مغناطیسی پایه‌گذاری شده بود و INSPEC شدیدا تلاش می‌کرد تا دسترسی به این نوارها برای استفاده‌کنندگان خارجی نیز فراهم شود. برای این‌ منظور با استفاده از امکانات خدمات مرجع الکترونیکی و مجلات کتابخانه‌های الکترونیکی‌ مؤسسه تحقیقات فیزیک و مؤسسه تحقیقات فیزیک امریکا با ارتباط مستقیمی که از طریق‌ نمایه برای جانمایی مدرک‌6در دیسک‌های فشردهء نوری ارائه شده است می‌توان متن کامل‌ مقاله‌ها را نیز مشاهده کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.