Skip to main content
فهرست مقالات

حرکت به سوی استقرار کتابخانه های آرمانی و تحقق اطلاع رسانی مطلوب

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 18 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، اطلاع‌رسانی ، کتاب ، استقرار ، ادوار تحول برنامه‌گزاری اطلاعات ، تحول ، نظام‌های اطلاعاتی به اتکای تحولات ، اتکای تحولات نهادهای اطلاع‌رسانی ، حرکت به‌سوی استقرار ، تحقق اطلاع‌رسانی مطلوب

نظام‌های اطلاعاتی به اتکای تحولات نهادهای اطلاع‌رسانی(کتابخانه‌ها)،دگرگونی و پالایش داده‌ها و تبدیل آنها به اطلاعات،و قرار گرفتن اطلاعات در متنی ارتباطی برای تحول به‌ حالات معرفت شناختی پایه انتقال همه‌جانبه اطلاعات و در اصل انتقال فن‌آوری‌های اطلاعاتی‌ خواهند شد.جوامع انسانی که در خود عناصر اطلاعاتی را جای داده‌اند با حجم عظیمی از اطلاعات حاصل از فرآیندهای تحقیقی رئبرو هستند.ازاین‌رو تحول در نهادهای اطلاع‌رسانی، تحول در گونه‌های داده‌ها و اطلاعات،و تحول در ابزارهای تسهیل‌کنندهء حمل و نقل و انتقال و ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات ضروری،و اجتناب‌ناپذیر است.برای بحث در مورد کتابخانه‌های‌ مناسب برای جوامع در حال توسعه و استقرار نظامی کارآمد برای اطلاع‌رسانی،در وهله نخست‌ لازم است چهار محور مسائل کتابداری و اطلاع‌رسانی،و علوم و فنون کتابداری و اطلاع‌رسانی‌ مورد بررسی قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"مقاله حرکت به سوی استقرار کتابخانه‌های آرمانی و تحقق اطلاع‌رسانی مطلوب دکتر حجت الله حسن لاریجانی‌1 چکیده:نظام‌های اطلاعاتی به اتکای تحولات نهادهای اطلاع‌رسانی(کتابخانه‌ها)،دگرگونی و پالایش داده‌ها و تبدیل آنها به اطلاعات،و قرار گرفتن اطلاعات در متنی ارتباطی برای تحول به‌ حالات معرفت شناختی پایه انتقال همه‌جانبه اطلاعات و در اصل انتقال فن‌آوری‌های اطلاعاتی‌ خواهند شد. واحدهای عملیاتی برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها در تمامی مراحل،اطلاعات سنگ بنای اجرای برنامه‌ها خواهد بود و حتی قبل از برنامه‌ریزی براساس ارزیابی سریع منابع و اجرای فرایند مشارکتی ارزیابی روش‌های اجرایی، مطالعه شیوه‌های تولید و گردآوری اطلاعات اجتناب‌ناپذیر است‌4. کمیت و کیفیت نیروی انسانی:فقدان کتابداران و اطلاع‌رسانان متخصص و یا نیروی‌ انسانی آموزش دیده برای تهیه و سفارش و ارائه خدمات و تحقق خطمشی‌های مرجع و سیاست‌های اطلاع‌رسانی در شرایط حاضر،رکود و حتی در نهایت بحران کاربری را مطرح‌ می‌سازد که در سازماندهی خدمات کیفی نیز بی‌تأثیر نخواهد بود،و از این نقطه نظر دخالت‌ فن‌آوری جدید تنها بخشی از نقاط ضعف نظام‌های کتابخانه‌ای را مرتفع می‌سازد7. ب. زضایت‌مندی و مدیریت کارآمد برای ایجاد ارتباط با کاربران:فعالیت‌های مطالعاتی و پژوهشی نیازمند سطوح بالاتری از اطلاعات پیچیده است که کتابخانه‌های سنتی قادر به ارائه‌ خدمات و تهیه و تدارک آن نیستند. 1. استفاده از رایانه برای تسریع در امر ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات با استقرار پایگاه‌های اطلاع‌رسانی به جهت دسترسی سریع به اطلاعاتی که از سوی‌ سازمان‌های اطلاع‌رسانی به‌طور روزمره تولید می‌شود؛ 2. استقرار نظامی از خطمشی‌های اجرایی برای بازسازی و نوسازی کتابخانه‌ها با تأکید بر نوسازی تجهیزات و تسهیلات مراکز اطلاع‌رسانی که این امر در چارچوب‌ نظام مدیریتی با کیفیت بالا عملی خواهد شد؛ 5."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.