Skip to main content
فهرست مقالات

آموزش فن آوری اطلاعات به نسل تازه کتابداران در کشورهای در حال رشد

نویسنده:

مترجم:

ISC (11 صفحه - از 101 تا 111)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، فن‌آوری اطلاعات ، کتابداران ، ذخیره و بازیابی اطلاعات ، آموزش فن‌آوری اطلاعات به نسل ، نظام‌های اطلاعاتی ، فن‌آوری ، آموزش ، ارتباطات ، رشتهء جدید فن‌آوری اطلاعات تربیت

برای فایق آمدن بر چالش‌های جامعهء اطلاعاتی و برآورده کردن خواسته‌های آن،نیاز به تربیت نسل جدیدی از کتابداران در حوزهء روش‌های نوین ذخیره و بازیابی اطلاعات.احساس‌ می‌شود.تولید و عرضهء بی‌حدوحصر اطلاعات،گسترده‌تر شدن افق‌های فکری و فرهنگی،ظهور فن‌آوری‌های نوین.پیشرفت‌های فن‌آوری پردازش اطلاعات و افزایش روزافزون حوزه‌های‌ موضوعی و رشته‌های جدید،مشخصه‌های دنیای امروز هستند که مسائل اطلاعاتی متعددی را با خود همراه کرده‌اند.حل این مسائل،تنها از طریق درک صحیح موقعیت و آگاهی از چگونگی تولید و زایش اطلاعات،ذخیره،بازیابی،اشاعه و استفادهء آن میسر است.

خلاصه ماشینی:

"والجو2 ترجمهء فرامرز مسعودی‌3 چکیده:برای فایق آمدن بر چالش‌های جامعهء اطلاعاتی و برآورده کردن خواسته‌های آن،نیاز به تربیت نسل جدیدی از کتابداران در حوزهء روش‌های نوین ذخیره و بازیابی اطلاعات. بنابراین،دست‌اندرکاران اطلاعات و پردازش‌کنندگان آن،به‌ جست‌وجوی راه‌های تازه‌ای برای سرعت بخشیدن به فرایند بازیابی اطلاعات در عصر گستردگی مرزهای فرهنگی برآمدند و جالب اینکه این گرایش زمانی به وجود آمد که کاربرد فن‌آوری رایانه در عرصهء علوم و فن‌آوری و نیز صنعت و تجارت گسترش زیادی یافته بود و بنابراین کاربرد آن در امور کتابداری و اطلاع‌رسانی دقیقا به موقع بود. کشورهای در حال رشد برای تسریع در ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی و تربیت نیروی‌ انسانی متخصص،نیازمند فن‌آوری اطلاعات هستند. باید زیر ساخت‌های اطلاعاتی کشور،ارزشی که جامعه برای اطلاعات قائل است،نگرش و طرز برخورد برنامه‌ریزان،سیاستگذاران و تصمیم گیرندگان،درجهء رشد فن‌آوری کشور،تغییرات فن‌آورانه‌ای‌ که در شرف وقوع است یا به نظر می‌رسد در شرف وقوع باشد و درخواست‌هایی که از سوی‌ گروه‌های مختلف استفاده‌کنندگان نظام‌های اطلاعاتی،انجام می‌گیرد را مورد توجه قرار داد. Repackaging دروس فن‌آوری اطلاعات برای کسانی که در رشتهء جدید فن‌آوری اطلاعات تربیت می‌شوند،چه درس‌هایی باید در نظر گرفت؟ تحقیقی که در سال 1977،در مورد مدارس کتابداری ایالات متحده انجام گرفت،حاکی از آن‌ بود که در میان 69 مدرسهء کتابداری معتبر،54 مدرسه درس‌هایی در زمینهء اطلاع‌رسانی تدریس‌ می‌کنند. اضافه بر دروس تخصصی اطلاع‌رسانی،نسبت به شالوده‌های اجتماعی، سیاسی،اقتصادی و فرهنگی جوامعی که قرار است این نظام‌های اطلاعاتی در آنها عمل کنند، آگاهی جامع و دقیقی داشته باشند و بدانند،اطلاعات در جوامع خاص خودشان چگونه تولید و استفاده می‌شوند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.