Skip to main content
فهرست مقالات

کتابخانه های بیمارستانی شهر اصفهان، وضعیت موجود و مسائل توسعه

نویسنده:

ISC (11 صفحه - از 43 تا 53)

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه‌های بیمارستانی شهر اصفهان، تجهیزات کتابخانه‌های بیمارستانی شهر اصفهان، بیماران، پزشکی، کتابخانه‌های بیمارستانی، تجهیزات، کتابخانه‌های بیمارستانی شهر اصفهان وضعیت، سطح مواد تخصصی، سطح مواد عمومی، کارکنان پزشکی در سطح مواد

در اوایل قرن حاضر کتابخانه‌های بیمارستانی به منزلهء بخشی جدایی‌ناپذیر از مراکز پزشکی و بیمارستان‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند.وظیفه و هدف اصلی این کتابخانه‌ها مبتنی بر خدمات دوگانه به بیماران در سطح مواد عمومی،و به کارکنان پزشکی در سطح مواد تخصصی‌ است.بر این مبنا مقاله حاضر به بررسی وضعیت کتابخانه‌ها،مجموعه،خدمات،فضا،و تجهیزات‌ کتابخانه‌های بیمارستانی شهر اصفهان می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"توزیع فراوانی مساحت و تجهیزات کتابخانه‌های بیمارستانی شهر اصفهان (به تصویر صفحه مراجعه شود) تحصیلات رسمی مدیران کتابخانه‌ها یکی از موارد عمدهء بررسی کتابخانه‌های بیمارستانی توجه کلی به این حوزه‌ها و تازگی‌ تأسیس آنها در طول دههء اخیر است. توزیع فراوانی میزان تحصیلات مدیران و سرپرست‌های کتابخانه‌های بیمارستانی شهر اصفهان (به تصویر صفحه مراجعه شود) منابع انسانی کتابخانه‌ها توسعهء آموزش پزشکی و پیراپزشکی در مراکز پزشکی و گرایش به استقرار نظام‌های‌ آموزشی-درمانی در بیمارستان‌های شهر اصفهان موجب شده است تا توجه به وضعیت منابع‌ انسانی در این مراکز فزونی یابد. همین جدول نشان می‌دهد که هرچند گرایش بیمارستان‌ها در حوزهء آموزشی-درمانی شاخص بوده،لیکن توجه به مواد عمومی نیز در این مراکز الزامی است،بنابراین،تبیین کتابخانه‌های ادغامی در توسعهء بیمارستان‌های جدید در عصر حاضر وجهی بارز را دربرمی‌گیرد. توزیع فراوانی تعداد تخت و منابع انسانی بیمارستان‌های شهر اصفهان در جامعهء آماری پژوهش حاضر (به تصویر صفحه مراجعه شود) حجم مجموعه مجموعهء کتابخانه‌های بیمارستانی نسبت به دیگر مراکز از دو ویژگی برخوردار است. در نهایت آن‌که،میزان امانت به جامعهء بیمارستانی در کتابخانه‌های تحت بررسی مشتمل بر آمار پزشکان و دانشجویان پزشکی،پرستاران و کادر بهیاری بوده،و آنچه از میران امانت کتاب‌ در روز از جدول 7 استنتاج می‌شود،نیاز مبرم و توسعهء این کتابخانه‌ها در شبکهء پزشکی شهر اصفهان است. توزیع فراوانی ارائه خدمات امانی به پزشکان و دانشجویان پزشکی،پرستاران و دانشجویان‌ پرستاری،بهیاران و دانشجویان بهیاری در بیمارستان در طول روز (به تصویر صفحه مراجعه شود) نتیجه‌گیری آنچه از بررسی وضعیت موجود کتابخانه‌های بیمارستانی در شهر اصفهان می‌توان دریافت، دیدگاه‌های متناقضی است که در باب اهمیت به این مراکز و ارائهء خدمات به اقشار مختلف در بیمارستان‌ها مشاهده می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.