Skip to main content
فهرست مقالات

سند چیست؟ تأملی دوباره در باب مفهوم سند در عصر اضطراب

مترجم:

نویسنده:

ISC (8 صفحه - از 112 تا 119)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، میان کارکنان مشاغل اطلاعاتی، سند، کارکنان، الکترونیکی، مفهوم، کاربر، اسناد الکترونیکی، توصیف، کنترل

به نظر می‌رسد رشد سریع نشر الکترونیکی موجب نوعی احساس تشویش در میان‌ کارکنان مشاغل اطلاعاتی شده است.این مقاله به توصیف دشواری‌های تعریف مجدد مفهوم‌ بنیادی‌"سند"می‌پردازد.مفهومی که نگرانی کارکنان دربارهء تولید،کنترل،و دسترسی به اطلاعات و تشویش آنان در مورد آیندهء مشاغل اطلاعاتی بر آن مبتنی است.

خلاصه ماشینی:

"ازاین‌رو چنین مفهومی‌ نمی‌تواند جوابگوی سؤالاتی چون موارد زیر باشد:آیا بخش‌های به‌هم‌متصل‌شدهء اسناد متعدد سندی واحد تشکیل می‌دهند؟آیا یک رشته پیام پست الکترونیکی سندی واحد است؟چه‌ کسی مالک محتوای فکری مجموعه‌ای از اسناد است که از طریق فراپیوند به هم متصل شده‌اند؟ یا اسنادی که از طریق همکاری خلق شده‌اند؟ در این‌جا این چالش بنیادین مفهومی،تنها در قالب یک سئوال مطرح می‌شود:سند چیست؟اسناد الکترونیکی دارای ویژگی‌های واضح و به خصوصی هستند که زمینهء تشخیص و تمایز آنها از اسناد چاپی را فراهم می‌کند. به نظر می‌رسد همگی این مسائل به نحوی به علت ویژگی‌های خاص اسناد الکترونیکی‌ دچار اختلال شده‌اند،به گونه‌ای که ما را با این مسائل روبه‌رو می‌کنند که سند چیست؟یا چگونه‌ می‌توان این مفهوم یعنی سند را برای انعکاس بهتر واقعیات جاری،به ویژه در مسائل مربوط به‌ تدارک دسترسی اصلاح کرد؟موارد جایگزین زیر را به جای سند در نظر بگیرید: اثر همگن‌1. علاوه بر این،از آنجا که اطلاعات مفید برای یک پروژه ممکن است برای پروژه‌های بعدی نیز مثمر ثمر باشند،می‌توان توصیف اقلامی که به عنوان سند جمعی‌6در یک پروژه بکار رفته‌اند را با ارائه‌ کلیدها یا اطلاعاتی دربارهء کاربرد بالقوهء آنها برای پروژه‌های بعد کامل‌تر کرد. سپس تعریفی از سند به عنوان یک واحد را مورد نطر قرار دهید که این واحد: -دارای محتوایی غیرخطی،انعطاف‌پذیر و پویاست؛ -به صورت مجموعه‌ای از اقلام اطلاعاتی به هم پیوند خورده ارائه می‌شود؛ -در یک یا چند رسانهء فیزیکی یا پایگاه‌های شبکه‌بندی‌شده ذخیره می‌شود؛ -توسط یک یا چند نفر طی جریان تسهیل فرایندها یا پروژه‌هایی خلق‌شده یا مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد؛ زمان،فرایند،و کار گروهی در اینجا از لحاظ اهمیت با فضا،رسانه،و کار فردی مساوی شده‌ یا اینکه جایگزین آنها می‌شوند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.