Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی چگونگی دسترسی به مقالات غیر فارسی در مراکز آموزشی و تحقیقاتی وزارت جهاد

نویسنده:

ISC (17 صفحه - از 34 تا 50)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، آموزش و تحقیقات وزارت جهاد، مقاله غیرفارسی، مرکز اطلاع‌رسانی و خدمات علمی، مقاله، خدمات تحویل مدرک، دست‌رسی به مقالات غیرفارسی، منابع اطلاعاتی، مراکز آموزشی و تحقیقاتی، بخش خدمات تحویل مدرک

هدف از این پژوهش بررسی چگونگی دسترسی به مقالات غیرفارسی در مراکز آموزشی و تحقیقاتی وابسته به معاونت آموزش و تحقیقات وزارت جهاد سازندگی می‌باشد.با استفاده از روش تحقیق پیمایشی،پرسشنامه‌ای تهیه و برای 54 مرکز آموزشی و تحقیقاتی که‌ جامعهء آماری تحقیق را تشکیل می‌دادند ارسال شد،و بررسی نهایی بر روی 39 پرسشنامه انجام و اطلاعات استخراج گردید.بررسی موارد یادشده موضوع این مقاله است.

خلاصه ماشینی:

"درباره روایی آن می‌توان گفت باتوجه به اینکه هدف این‌ پژوهش توصیف کمی و بررسی خدمات تحویل مدرک مراکز آموزشی و تحقیقاتی وابسته به‌ معاونت آموزش و تحقیقات وزارت جهاد است از روش پیمایش استفاده شده است. توزیع فراوانی میزان رفع نیاز مقالات غیرفارسی در سطح کشور (به تصویر صفحه مراجعه شود) همان‌گونه که در جدول 7 مشاهده می‌شود 2/28 درصد مراکز تحقیقاتی(11 مرکز)بین 40 تا 60 درصد نیاز به مقاله غیرفارسی آنها در کل کشور تهیه می‌شود که دارای بیشترین فراوانی هستند. توزیع فراوانی میزان رفع نیازهای رفع‌نشده به مقالات غیرفارسی (به تصویر صفحه مراجعه شود) با مشاهده جدول فوق متوجه می‌شویم در کل مراکز 8/53 درصد حداکثر تا 20 درصد از نیاز به مقاله غیرفارسی آنها تامین نمی‌شود و این تفاوت در مراکز مختلف بدین شرح است: در مراکز مادر 75 درصد،در مراکز تحقیقات منابع طبیعی 50 درصد و در مراکز آموزشی 71 درصد حداکثر تا 20 درصد نیاز به مقاله غیرفارسی آنها تامین نمی‌شود. توزیع فراوانی علت عدم تهیه مقالات غیرفارسی در مراکز (به تصویر صفحه مراجعه شود) با مشاهده جدول 9 متوجه می‌شویم 3/51 درصد مراکز علت عدم‌تهیه مقاله غیرفارسی آنها کمبود منابع ریالی بوده است و فقط 8/12 درصد مراکز انصراف محقق و 6/2 درصد مراکز کمبود نیروی انسانی را علت عدم‌تهیه نیز ذکر کرده‌اند. 9. باتوجه به اینکه بیشتر از 60 درصد مقالات غیرفارسی موجود در کشور تابه‌حال از استان تهران تهیه شده است،مرکز اطلاع‌رسانی به جای مکان‌یابی مقالات،بیشتر وقت خود را به‌ تهیه مقالاتی که در کتابخانه‌های سطح استان تهران وجود دارد صرف نماید و وظیفه مکان‌یابی‌ مقاله توسط خود مراکز انجام پذیرد و آن دسته از مقالاتی که در استان‌های دیگر وجود دارد مستقیما توسط مرکز درخواست‌کننده از استان مربوطه انجام پذیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.