Skip to main content
فهرست مقالات

درآمدی بر فهرستنویسی کتابهای خطی

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 37 تا 48)

کلید واژه های ماشینی : فهرست‌نویسی کتاب‌های خطی ، هنر ، کتاب‌های خطی ، کتابشناسی ، تذهیب ، نسخه‌های خطی ، بخش نسخه‌شناسی و کتابشناسی ، به‌بحث فهرست‌نویسی نسخه‌های خطی ، نسخه‌شناسی ، فهرست‌نویسی کتاب‌های چاپی

کتاب‌های خطی،جزئی ارزشمند از مواریث گرانسنگ این مرزوبوم هستند که‌ دانشمندان و هنرمندان اعصار گذشته،از خود به یادگار گذاشته‌اند.گاهی تلفیق عمل این دو طبقه‌ موجب پدید آمدن آثار منحصربه‌فردی گشته است.درک و شناخت ظاهری و محتوایی نسخه‌های‌ خطی از اهمیتی والا برخوردار می‌باشد.مقالهء حاضر بر آن است تا اجمالا به بحث فهرستنویسی‌ نسخه‌های خطی در دو بخش نسخه‌شناسی و کتابشناسی بپردازد و از منظری نو به این مهم نگاه کند.

خلاصه ماشینی:

"1. استفاده از هنرهای مختلف و متنوع در خلق آثار خطی در امر فهرستنویسی کتاب‌های خطی،مرقعات و گاهی در اسناد و مدارک از منظر نسخه‌شناسی-به مواردی برمی‌خوریم که هریک دارای جامعیت و گستردگی منحصر به خود هستند و طی ادوار و قرون متمادی به پیچیدگی‌ها،ظرایف و کاربردشان افزوده شده و با تاریخ‌ فرهنگ و هنر ما عجین گشته‌اند. راه‌کارها و پیشنهادها برای تجدید عظمت تمدن اصیل ایرانی،ناگزیریم مآثر و آثار گرانسنگ و کهنسال ایران را بهتر،جدی‌تر،و عمیق‌تر معرفی کنیم و فهرستنویس جامع و دقیق نسخه‌های خطی می‌تواند ثابت کند که علم،فرهنگ و هنر و تمدن ایرانی یکی از سبک‌های مستقل،با قدمت فراوان و با عظمت جهان می‌باشد که با اندیشه و دستان بزرگان این سرزمین آفریده شده است. 4. آموزش روزآمد،یکدست و متحول شده در زمینه‌های تخصصی کتاب‌های خطی؛ باتوجه به اینکه از هنرهای گوناگون در بخش نسخه‌شناسی و از علوم و فنون مختلف در کتابشناسی کتاب‌های خطی استفاده شده است،لازم می‌نماید که در قسمت نسخه‌شناسی‌ مطالبی که قبلا ذکر آن گذشت به نحوی ساده و جذاب به کتابداران علاقه‌مند آموزش داده شود و همچنین در قسمت کتابشناسی بسیار مطلوب است که کتابداران،متخصص موضوعی در یک یا چند زمینهء مورد علاقهء خود باشند تا در معرفی محتوایی آثار خطی با مشکل مواجه نشوند. در کشور ما که از نظر کیفیت،کمیت،و قدمت نسخه‌های خطی بر بسیاری از دیگر ملل‌ از جحیت دارد با مشکلات اساسی مفهومی و جایگاهی مواجه است و حتی متأسفانه موانعی‌ عمیق در زمینهء شناسایی،تبلیغ و معرفی نسخه‌های موجود می‌باشد که باید در بدو امر آنها را مورد بررسی قرار داد و به نتیجه‌ای مطلوب رسید تا در قدم‌های بعدی بتوان در سطحی مطابق با استانداردهای موجود در حوزهء ملی و بین‌الملل برایشان اقداماتی صورت داد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.