Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی وضعیت کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی نابینایان و نیمه بینایان مستقر در شهر تهران

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 49 تا 55)

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان، وضعیت کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی، مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه‌بینایان، کتابخانه‌ها، بینایان، اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه‌بینایان مستقر، بینایان مستقر در شهر تهران، نیمه‌بینایان مستقر در شهر تهران، اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه بینایان، نابینایان و نیمه‌بینایان

هدف پژوهش آشنایی با وضعیت کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه‌بینایان مستقر در شهر تهران و پی بردن به مشکلات حاکم و نارسایی‌های موجود می‌باشد.روش پژوهش پیمایشی و ابزار آن پرسشنامه است.از 9 کتابخانه مورد پژوهش یافته‌های به دست‌ آمده بدین قرار است:بیش از 44 درصد از کتابخانه‌ها،با کمبود فضا مواجه هستند و هیچ‌یک از کتابخانه‌ها اختصاصا برای نابینایان و نیمه‌بینایان ساخته نشده است.در این مقاله تصویر روشنی‌ از وضعیت نیروی انسانی،کتاب و نوارهای موجود در مراکز،سازماندهی،و تجهیزات موجود در مراکز ارائه می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"از 9 کتابخانه مورد پژوهش یافته‌های به دست‌ آمده بدین قرار است:بیش از 44 درصد از کتابخانه‌ها،با کمبود فضا مواجه هستند و هیچ‌یک از کتابخانه‌ها اختصاصا برای نابینایان و نیمه‌بینایان ساخته نشده است. منظور از"بررسی وضعیت‌":مطالعه و پژوهش در زمینهء مشخصات،فضا،و تشکیلات، نیروی انسانی،ترکیب مجموعه‌ها،خدمات فنی(مجموعه‌سازی-سازمادهی)،خدمات‌ اطلاع‌رسانی و خدمات رایانه‌ای کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه بینایان است. از امکانات رایانه چه اندازه استفاده می‌شود؟ هدف و فایده پژوهش هدف از این پژوهش آشنایی با وضعیت کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه‌بینایان مستقر در شهر تهران به منظور شناختن فضا و تشکیلات،نیروی انسانی،ترکیب‌ مجموعه‌ها،خدمات فنی(مجموعه‌سازی-سازماندهی)،خدمات اطلاع‌رسانی و خدمات رایانه‌ای، و کاستن مشکلات حاکم بر آنها و تلاش برای یافتن راه‌حل‌هایی برای کاهش مشکلات است. جامعهء مورد مطالعه باتوجه به محدودیت کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه‌بینایان مستقر در شهر تهران تمامی کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی(9 کتابخانه)،جامعهء مورد مطالعه این پژوهش را تشکیل می‌دهند،و نمونه‌گیری انجام نشده است. هدف کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی از جمله‌ کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه‌بینایان در به ثمر رساندن رفع نیازهای اطلاعاتی‌ مراجعه کنندگان خود،گسترش فرهنگ و ارتقای علم و دانش و ایجاد امکانات و شرایط مناسب‌ برای پرکردن اوقات فراغت مراجعه کنندگان خود می‌باشد. -هیچ‌یک از کتابخانه‌های مورد پژوهش اختصاصا برای نابینایان و نیمه‌بینایان ساخته نشده است. وضعیت فهرستنویسی مواد کتابخانه (به تصویر صفحه مراجعه شود) باتوجه به این نکته که یکی از عوامل توسعه کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان و نیمه‌بینایان داشتن تجهیزات نوین و کافی می‌باشد،از بین تجهیزات ویژه بینایان و نیمه‌بینایان‌ فقط دستگاه ضبط صوت در تمام کتابخانه‌ها موجود است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.