Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی امکان سنجی طرح نظام اطلاعاتی مدیریت در مراکز اطلاع رسانی

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 22 تا 31)

کلید واژه های ماشینی : نظام اطلاعاتی مدیریت ، امکان‌سنجی طرح نظام اطلاعاتی مدیریت ، بررسی امکان‌سنجی طرح نظام اطلاعاتی ، اطلاعاتی مدیران ، مراکز اطلاع‌رسانی ، مدیریت در مراکز اطلاع‌رسانی ، امکان‌سنجی ، نظام اطلاعاتی رایانه‌ای پایه ، کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی ، طراحی نظام در مراکز اطلاع‌رسانی

نظام اطلاعاتی مدیریت،نظام اطلاعات سازمان‌یافته به منظور تصمیم‌گیری مدیران‌ است.مراکز اطلاع‌رسانی کشور در حال حاضر فاقد نظام اطلاعاتی رایانه‌ای پایه و یکپارچه‌ هستند.تصمیم‌گیری بهتر در خصوص مسائل رایج در مراکز اطلاع‌رسانی نیازمند بهینه‌سازی‌ جریان اطلاعات مدیریتی است که در قالب نظام اطلاعاتی مدیریت می‌توان آن را پی‌ریزی نمود، لذا هدف از انجام پژوهش،بهسازی روند گردآوری،سازماندهی،و اشاعهء اطلاعات مدیریتی به‌ منظور بهینه‌سازی فرآیند تصمیم‌گیری است.در این زمینه امکان‌سنجی طراحی نظام در مراکز اطلاع‌رسانی حائز اهمیت فراوان است.ازاین‌رو این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف‌ امکان‌سنجی طرح نظام اطلاعاتی مدیریت در مراکز اطلاع‌رسانی می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"تصمیم‌گیری بهتر در خصوص مسائل رایج در مراکز اطلاع‌رسانی نیازمند بهینه‌سازی‌ جریان اطلاعات مدیریتی است که در قالب نظام اطلاعاتی مدیریت می‌توان آن را پی‌ریزی نمود، لذا هدف از انجام پژوهش،بهسازی روند گردآوری،سازماندهی،و اشاعهء اطلاعات مدیریتی به‌ منظور بهینه‌سازی فرآیند تصمیم‌گیری است. به کارگیری نظام اطلاعاتی مدیریت در مراکز اطلاع‌رسانی امری جدیدتر محسوب‌ شده و نظر به ماهیت خدمات کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی که شدیدا متکی بر نیروی انسانی‌ هستند،و همین‌طور گستردگی حجم اطلاعات منتشره،و نیز دسترسی مستقیم به اطلاعات به‌ صورت پیوسته که نیاز به خدمات را هرچه بیشتر افزایش می‌دهد و باتوجه به پیچیده‌تر شدن‌ وظایف مراکز اطلاع‌رسانی،مدیران این مراکز نیازمند نظامی هستند که اطلاعات منطبق با معیارها و اهداف را در اختیار گذارد تا در اسرع وقت نسبت به اتخاذ تصمیمات بهینه اقدام‌ نمایند. در واقع نظام اطلاعاتی مدیریت روشی ساخت‌یافته از فراهم‌آوری اطلاعات پیرامون نحوهء عمل سازمان است که چنین تعریفی در عرصهء کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی جدید نیست. برای درک چگونگی کاربرد نظام اطلاعاتی مدیریت در تصمیمات کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی،ضرورت دارد که با دو نظریه مفهومی کلی در خصوص‌"ساختار سازمانی‌"1و"نظریه تصمیم‌"2آشنا شویم. اجزای فنی و اقتصادی در این نمودار مرتبط با مسائل نظام اطلاعاتی هستند،اجزای ساختاری و روانی نیز با خود سازمان در ارتباط هستند. دومین اسطوره یا افسانه که به واسطه برخی داده‌های تجربی حمایت می‌شوند،عدم‌ حمایت توسعه نظام اطلاعاتی مدیریت توسط مدیران کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی است. نتیجه‌گیری چنانچه از دیدگاه مثبت به قضایا نگریسته شود،توسعهء نظام اطلاعاتی مدیریت که از تصمیمات مدیریت عالی کتابخانه‌ها یا مراکز اطلاع‌رسانی حمایت می‌کند،فرصت‌های متعددی‌ را برای مدیران ایجاد می‌کند که پیش از این وجود نداشته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.