Skip to main content
فهرست مقالات

چگونه به منابع الکترونیکی استناد کنیم؟: شیوه پیشنهادی

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 103 تا 124)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، الکترونیکی، استناد، پایگاه اطلاعاتی، دیسک فشرده، رسانه، منابع اطلاعاتی، استناد به منابع الکترونیکی، منابع الکترونیکی استناد، ذکر واژه دیسک فشرده CD

با تولید روزافزون اطلاعات علمی و تخصصی در قالب ارقام و افزایش استفاده از آنها در فعالیت‌های تحقیقاتی،شیوهء صحیح استناد به این‌گونه منابع از اهمیت خاصی برخوردار شده‌ است.مقالهء حاضر،سعی دارد ضمن ارائهء مهمترین دلایل استناد به منابع الکترونیکی، مشکلات اصلی در ارتباط با استناد پایدار به آنها را نمایان سازد.علاوه‌براین،انواع رسانه‌های‌ الکترونیکی و عناصر مهم استنادی در آنها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.در نهایت،شیوهء پیشنهادی برای استناد به منابع الکترونیکی مبتنی بر مهمترین شیوه‌های موجود ارائه می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"در حال حاضر،امکان‌ دسترسی رایگان به بسیاری از منابع مرجع،پایگاه‌های اطلاعاتی و غیره که در گذشته برای‌ استفاده از آنها باید نسخه چاپی آن‌ها را مشترک می‌شد،از طریق خدمات اینترنت وجود دارد که‌ برای نمونه می‌توان به پایگاه چکیدهء پایان‌نامه‌های دانشگاهی(2000-1999)6،پایگاه‌ اطلاعاتی مدلاین،پایگاه چکیدهء مقالات شیمی‌7،پایگاه ادارهء ثبت اختراعات و علائم تجاری‌ (1)-( www. 5. عناصر اصلی در استناد به منابع الکترونیکی در ابتدا این نکته باید مورد تأکید قرار گیرد که به‌طور کلی تمامی شیوه‌های رایج استناد به‌ منابع الکترونیکی در بسیاری از موارد نظیر انتخاب سرشناسه،استناد به منابع اطلاعاتی بدون‌ نویسنده و یا با یک یا چند نویسنده و از این قبیل،از شیوه‌های استناد به منابع چاپی پیروی‌ می‌کنند8؛با این تفاوت که افزودن عناصر دیگری برای رفع مشکلات استناد پایدار به منابع‌ الکترونیکی به‌ویژه در محیط اینترنت از اهمیت خاصی برخوردار است. در بسیاری از شیوه‌های استناد به‌ منابع الکترونیکی،برای نشان دادن نحوهء در دسترس قرار گرفتن اطلاعات از طریق رسانه‌های‌ پیوسته(شامل شبکهء جهانی وب،گوفر،پروتکل انتقال پرونده،تلنت و غیره)،از واژهء پیوسته در میان کروشه‌[ Online ]استفاده شده است(مثال 1). این نکته باید مورد تأکید قرار گیرد که تنها تفاوت استناد به منابع الکترونیکی در اینترنت،مرتبط با نشانی دسترسی خدمات مختلف آن است. 3)؛بنابراین،در این قسمت تنها مثال‌هایی برای نشان دادن نحوهء استناد به منابع اطلاعاتی در شبکهء جهانی وب آورده شده است که در واقع می‌توان از آنها برای‌ استناد به سایر خدمات نیز استفاده کرد. 6)؛ازاین‌رو؛در این بخش مثال‌هایی برای استناد به منابع اطلاعاتی بر روی دیسک فشرده آورده شده است که در حقیقت می‌توان از آنها برای‌ استناد به دیگر رسانه‌های ناپیوسته نیز استفاده کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.