Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه اطلاع رسانی در آستانه هزاره سوم

نویسنده:

ISC (5 صفحه - از 7 تا 11)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، اینترنت ، اطلاع‌رسانی ، دستاوردهای بهره‌گیری از فن‌آوری اطلاعات ، تمدن ، اسلامی ، محمل‌های اطلاعات و زیباسازی ، قالب محمل جدید عرضه ، کشورهای در حال رشد ، سیاست ملی اطلاع‌رسانی

مقاله ابتدا به نقش تمدن‌های حوزهء نیل و بین النهرین در رشد و باروری تمدن بشری و اختراع خط به‌عنوان نقطهء عطفی در حیات انسانی،و توجهء مسلمانان به محمل‌های اطلاعات و زیباسازی و جذابیت آنها می‌پردازد.سپس با تأکید به اینکه اگر نسل امروز نتواند دستاوردهای‌ گرانسنگ اسلامی و ملی خود را در قالب محمل جدید عرضه کند جفای نابخشودنی بر ملت و دین و آیندگان روا داشته،دستاوردهای بهره‌گیری از فن‌آوری اطلاعات را توضیح داده و پیوند ضعیف کشورهای آمریکای لاتین،آسیا و خاورمیانه را با اینترنت یادآور می‌شود و برای جلوگیری‌ از بحران و کاستن از شکاف عظیم اطلاعاتی در این کشورها راهکارهای کارشناسانه ارائه می‌دهد. به اینترنت به‌عنوان ابزاری برای توسعه پرداخته می‌شود،بیان چگونگی تشکیل شورای عالی‌ اطلاع‌رسانی و اظهار امیدواری برای اتخاذ تصمیمات استراتژیک جهت استفادهء بهینه از فن‌آوری‌ نوین توسط این شورا پایان بخش مقاله است.

خلاصه ماشینی:

"جایگاه اطلاع‌رسانی در آستانهء هزارهء سوم‌1 کاظم موسوی بجنوردی‌2 چکیده:مقاله ابتدا به نقش تمدن‌های حوزهء نیل و بین النهرین در رشد و باروری تمدن بشری و اختراع خط به‌عنوان نقطهء عطفی در حیات انسانی،و توجهء مسلمانان به محمل‌های اطلاعات و زیباسازی و جذابیت آنها می‌پردازد. سپس با تأکید به اینکه اگر نسل امروز نتواند دستاوردهای‌ گرانسنگ اسلامی و ملی خود را در قالب محمل جدید عرضه کند جفای نابخشودنی بر ملت و دین و آیندگان روا داشته،دستاوردهای بهره‌گیری از فن‌آوری اطلاعات را توضیح داده و پیوند ضعیف کشورهای آمریکای لاتین،آسیا و خاورمیانه را با اینترنت یادآور می‌شود و برای جلوگیری‌ از بحران و کاستن از شکاف عظیم اطلاعاتی در این کشورها راهکارهای کارشناسانه ارائه می‌دهد. به اینترنت به‌عنوان ابزاری برای توسعه پرداخته می‌شود،بیان چگونگی تشکیل شورای عالی‌ اطلاع‌رسانی و اظهار امیدواری برای اتخاذ تصمیمات استراتژیک جهت استفادهء بهینه از فن‌آوری‌ نوین توسط این شورا پایان بخش مقاله است. بدون‌شک این نسل اگر نتواند دستاوردهای گرانسنگ اسلامی و ملی خود را در قالب این‌ محمل جدید به نحو احسن عرضه کند جفای نابخشودنی را بر ملت و دین و آیندگان روا داشته است. کارشناسان برای ورود به این دنیای جدید و مقابله با این بحران نکات ذیل را یادآور شده‌اند: -سیاست ملی اطلاع‌رسانی:کشورهای در حال رشد و بسیاری از کشورهای اسلامی‌ سابقه‌ای دیرینه در فرهنگ شفاهی دارند. غلبه فرهنگی خاص بر اینترنت و انحصارگرایی بر آن می‌طلبد که در کشورهای در حال رشد به‌ویژه کشورهای اسلامی ضمن ایجاد شبکه‌های داخلی و منطقه‌ای،حداکثر سعی خود را برای برای ایجاد و توسعهء سایت‌هایی منطبق با فرهنگ بومی و منطقه‌ای مبذول دارند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.