Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی شیوه های ارزشیابی منابع در آرشیوهای دیداری و شنیداری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

نویسنده:

ISC (9 صفحه - از 79 تا 87)

کلید واژه های ماشینی : آرشیو ، ارزشیابی منابع در آرشیوهای دیداری ، سازمان صدا و سیما ، شنیداری سازمان صدا ، ارزش ، بررسی شیوه‌های ارزشیابی منابع ، ارزشیابی منابع ، آرشیو رادیو و تلویزییونی سازمان ، ارزشیابی منابع براساس تجربه ، تلویزییونی سازمان صدا و سیما

در این پژوهش با روش پیمایشی 9 آرشیو رادیو و تلویزییونی سازمان صدا و سیما مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود از چه روش‌هایی برای ارزشیابی منابع خود استفاده می‌کنند. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که شیوهء مورد استفاده در آرشیوها برای ارزشیابی منابع براساس‌ تجربه و آموخته‌های آرشیویست‌ها،به علاوهء تجربه و دستورهای مدیران است و در 8/88 درصد آرشیوها الگوی خاصی برای این منظور به کار نمی‌رود.با استفاده از روش طراحی سیستم،روش‌ سندی و کتابخانه‌ای الگویی براساس ''نوع برنامه‌ها'' پیشنهاد شد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی شیوه‌های ارزشیابی منابع در آرشیوهای‌ دیداری و شنیداری سازمان صدا و سیمای جمهوری‌ اسلامی ایران(موجود در شهر تهران)و پیشنهاد الگویی برای ارزشیابی‌1 محبوبهء مهریزی‌2 چکیده:در این پژوهش با روش پیمایشی 9 آرشیو رادیو و تلویزییونی سازمان صدا و سیما مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود از چه روش‌هایی برای ارزشیابی منابع خود استفاده می‌کنند. مثلا در حوزهء آموزش،روش‌های ارزشیابی با این هدف به‌ کار می‌روند که نیل به هدف‌های کلی و اختصاصی یک برنامه آموزشی را فراهم می‌کننددر (1)برگرفته از:محبوبه مهریزی،''بررسی شیوه‌های ارزشیابی منابع در آرشیوهای دیداری و شنیداری سازمان‌ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(موجود در شهر تهران)و پیشنهاد الگویی برای ارززشیابی‌''به راهنمایی‌ آقای نورالله مرادی،پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد کتابداری و اطلاع‌رسانی،دانشگاه تهران،دانشکدهء علوم تربیتی‌ و روانشناسی،1378. این فرآیند در آرشیوهای دیداری و شنیداری سازمان‌های رادیو-تلویزیونی از جمله سازمان صدا و سیما به این علت دارای اهمیت است که اینگونه آرشیوها وظایفی چون‌ حفظ و نگهداری منابعی را دارند که جنبهء تاریخی و ملی دارند،در برنامه‌سازی استفاده‌ می‌شوند،و یا برای پخش مورد استفاده قرار می‌گیرند(مرادی،1373). (به تصویر صفحه مراجعه شود) ویژگی‌هایی که در یک برنامه باعث می‌شود آرشیو آن را به‌عنوان یک منبع آرشیوی مناسب‌ بداند در آرشیوهای مورد بررسی دارای نقاط مشترک و متفاوتی است که در مجموع می‌توان آنها را به شکل زیر تعریف کرد: تمام برنامه‌هایی که دارای ارزش تاریخی،علمی،هنری،اجتماعی،و فرهنگی باشند، قابلیت پخش مجدد داشته باشند،و در برامه‌سازی به کار آیند. همین مسئله باعث می‌شود که بررسی برنامه‌ها حتی در کمیته‌ ارزشیابی به زمان و مطالعه بیشتر احتیاج داشته باشد،لذا در این حالت منابع دوباره در آرشیو موقت نگهداری می‌شود تا تجدیدنظری بر روی آنها صورت گیرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.