Skip to main content
فهرست مقالات

طراحی سپرده های جدید در بانکداری بدون ربا

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 51 تا 74)

کلید واژه های ماشینی : بانک، ربا، بانکداری، قرض، بانکداری بدون‌ربا، سپرده سرمایه‌گذاری با سود ثابت، سود، سپرده پس‌انداز، سپرده سرمایه‌گذاری با سود متغیر، عقود

امروزه، صنعت بانکداری با تجهیز پس‌اندازها و هدایت آن‌ها به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی، نقش مهمی در اقتصاد جوامع ایفا می‌کند و این مهم، زمانی رخ می‌دهد که نظام بانکی، ابزارهای مشروع و کارآمدی برای تشویق صاحبان وجوه مازاد به سپرده‌گذاری در بانک را داشته باشد. پس از تغییر قانون عملیات بانکی و اجرای بانکداری بدون ربا در ایران، یکی از اشکالات مطرح در قانون جدید، عدم جامعیت انواع سپرده‌ها با روحیات و اهداف صاحبان پس‌انداز است. در این مقاله، با بررسی انگیزه‌های مردم و مؤسسات برای سپرده‌گذاری و تحلیل انواع سپرده‌های بانکداری سنتی (ربوی) و بانکداری بدون ربای ایران، متناسب با انگیزه‌ها و روحیات صاحبان وجوه، سپرده‌های ذیل ارائه می‌شود. 1. سپرده جاری؛ 2. سپرده قرض‌الحسنه؛ 3. سپرده پس‌انداز با سود ثابت؛ 4. سپرده سرمایه‌گذاری با سود ثابت؛ 5. سپرده سرمایه‌گذاری با سود متغیر. هیچ‌یک از این سپرده‌ها که بر اساس عقود قرض بدون بهره، قرض‌الحسنه و وکالت طراحی شده‌اند، مشکل ربا را ندارد و تمام آن‌ها در نظام بانکداری بدون ربا قابل استفاده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"چنان‌که از ماهیت عملیات پیدا است، سود بانک و به تبع آن، سود سپرده‌گذاران، به سود حاصل از معاملات پیشگفته بستگی کامل دارد و سود برخی از آن معاملات چون مشارکت، مضاربه، مزارعه و مساقات در پایان دوره مالی مشخص می‌شود و از قبل قابل تعیین نیست؛ در نتیجه، سود کل بانک از قبل قابل تعیین نبوده، به سود بنگاه‌های اقتصادی و به یک معنا کل اقتصاد بستگی خواهد داشت؛ بنابراین، سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار در بانکداری بدون ربا بر فرض که بتواند نظر افراد متعارف و ریسک‌پذیر جامعه را جلب کند، برای آن گروه از سپرده‌گذاران که ریسک گریز و در پی کسب درآمد ثابت و از قبل تعیین شده برای سرمایه نقدی خود هستند، راه‌کاری ندارد. این‌جا نیز می‌توان همانند سپرده پس‌انداز با استفاده از عقود شرعی، راه‌کارهای مناسبی ارائه داد و آسان‌ترین و مشروع‌ترین راه کار، همان است که در سپرده پس‌انداز گذشت؛ یعنی افراد با مراجعه به بانک، بخشی از وجوه مازاد بر نیاز مصرفی خود را در اختیار بانک می‌گذارند و به بانک وکالت می‌دهند وجوه آنان را به همراه دیگر وجوه به‌دست آمده از این حساب به نحو مشاع، فقط از طریق عقود با بازده ثابت (فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، فروش دین) به جریان انداخته، سود مشخص و ثابتی را برای سپرده‌گذاران به‌دست آورد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.