Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی گرایش های موضوعی نشریات کتابداری و اطلاع رسانی در سالهای (1377-1347)

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 52 تا 61)

کلیدواژه ها :

کتابداری و اطلاع‌رسانی ،فن‌آوری‌ اطلاعات ،کتابسنجی ،نشریات ادواری ،توزیع موضوعی

کلید واژه های ماشینی : موضوعی نشریات کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی ، نشریات کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی ، اطلاعات ، کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی ، بررسی گرایش‌های موضوعی نشریات کتاب‌داری ، کتاب ، نشر ، مقالات مندرج در نشریات کتاب‌داری ، مقالات منتشره در نشریات کتاب‌داری ، کتابخانه

در این پژوهش مقالات مندرج در نشریات کتابداری از آغاز تا پایان سال 1377 از نظر توزیع موضوعی به‌طور کلی،و همچنین به تفکیک عناوین نشریات و دوره‌های انتشار مورد بررسی‌ قرار گرفته است.نتایج بررسی افت قابل‌توجه نشر مقاله‌ها در سال‌های 1366 الی 1357 و رشد چشمگیر در دههء اخیر را نشان می‌دهد.سمت‌گیری نشر مقالات در دههء اخیر در حوزه‌هایی چون‌ ارتباط اطلاعاتی،ذخیره و بازیابی رایانه‌ای و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات نشان‌دهندهء تأثیر تحول فن‌آوری اطلاعات بر فعالیت‌های پژوهشی حوزهء کتابداری و اطلاع‌رسانی است.

خلاصه ماشینی:

"مقاله بررسی گرایش‌های موضوعی نشریات کتابداری و اطلاع‌رسانی در سال‌های(1377-1347) سیمین نیازی‌1 تاریخ دریافت:2/5/79 چکیده:در این پژوهش مقالات مندرج در نشریات کتابداری از آغاز تا پایان سال 1377 از نظر توزیع موضوعی به‌طور کلی،و همچنین به تفکیک عناوین نشریات و دوره‌های انتشار مورد بررسی‌ قرار گرفته است. در این پژوهش مقالات منتشره در هریک از حوزه‌های موضوعی کتابداری و اطلاع‌رسانی به‌ تفکیک عناوین نشریات و همچنین توزیع موضوعی مقالات براساس دوره‌های انتشار و نیز به‌ تفکیک عنوان‌های هریک از نشریات،مورد بررسی قرار گرفته است. گردآوری اطلاعات بدین صورت انجام‌ شده که ابتدا فهرست کامل مقالات منتشره در نشریات کتابداری و اطلاع‌رسانی در فاصله‌ سال‌های 1347 لغایت 1377 با استفاده از"نمایه مقاله‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی‌"(نیازی، 1378)تهیه شد،سپس با بررسی عنوان‌ها و متون مقالات و مطابقت آن با فهرست معیار تهیه‌ شده براساس سرعنوان موضوعی‌"چکیده‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی‌"لیزا""،موضوع اصلی‌ یکایک مقالات تعیین و کدگذاری شده است،سپس نتایج حاصل از بررسی جمع‌بندی،و در قالب جداول و نمودارها به همراه تجزیه و تحلیل ارائه گردیده است. در سال 1374 تحقیقی بر روی‌ متون فارسی کتابداری و اطلاع‌رسانی انجام شد(کاتوزیان،1374)،که نشان می‌داد موضوع‌ "کتابخانه‌ها"بیشترین گرایش موضوعی مقالات کتابداری در دورهء مورد بررسی است. توزیع فراوانی مقالات در هر موضوع(1377-1347) نتایج پژوهش مندرج در جدول 2،توزیع موضوعی مقاله‌ها را براساس دورهء انتشار به‌ تفکیک هر نشریه ارائه می‌دهد. همانطورکه در جدول پیداست دههء 1377-1367 با 71 درصد نشر مقاله‌ بیشترین عنوان‌های منتشره را در طی دورهء ده‌ساله را داراست،در این دوره همچنین بیشترین‌ مقاله‌ها به ترتیب در مورد کتابخانه‌ها و مراکز منابع،سایر موضوع‌ها،و ارتباط اطلاعاتی نگاشته‌ شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.